Podle Guinessovy knihy rekordů je bambus nejrychleji rostoucí rostlina, přibývá až 91 cm za den. Na světě existuje kolem 1 400 druhů bambusů, z nichž nejvyšší dosahují 40 metrů.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že bambus je strom, není tomu tak. Bambus není dřevo, ale travina, a je jediná, která dřevnatí. Podzemní stonky má stejné jako ostatní traviny, ale liší se od nich schopností větvit se a vytvářet mohutná dřevitá stébla, uvnitř dutá. Odolná a pevná vlákna prostupují ve stéblech měkčí a pružnější hmotou. Pokud zvenčí působí na stéblo tlak, hmota umožní vláknům rozestoupit se. Bambusová stébla jsou proto pevná, pružná, dají se ohnout, ale ne zlomit.
Bambus se používá jako potravina, dělá se z něj nábytek, dekorační předměty, papír, buničina i kuchyňské potřeby. V současnosti se nejvíce používá v textilním průmyslu.
Jedno z nejstarších využití bambusu je ovšem jako stavební a konstrukční materiál. V Asii se bambus používá i jako lešení.
V Hongkongu se bambusové lešení používá nižší budovy i mrakodrapy, pro jejich stavbu, rekonstrukci i případné odstraňování, pokud se neprovádí demolicí, ale postupným rozebíráním právě za pomoci bambusového lešení. Používá se i pro řadu dalších staveb – opěrných zdí, mostů, terénních úprav atd.
Stavba lešení z bambusu je velmi jednoduchá. Stébla o průměru 6 až 10 cm se přivezou na stavbu, kde je lešenáři postupně navazují přeplátováním. V případě potřeby se používají zdvojené bambusové tyče. Jednotlivé prvky se se v moderní současnosti svazují plastovými úchytkami a vždy několik řad se zavětruje šikmými stébly. Lešení z bambusu se nijak nezakládá, stébla se pouze opřou o terén, stejně tak se mohou založit i ve vodě.
Na rozdíl od našich zvyklostí neobsahuje bambusové lešení podlážky či desky, po kterých by pracovníci chodili. Asijští pracovníci se pohybují šplháním a přidržují se vždy jednou nohou, omotanou kolem tyčky. Pokud je potřeba na lešení něco umístit, třeba těžký jeřáb, teprve pak přicházejí na řadu desky.
Pro bambusová stébla hovoří jednoduchost jejich složení, zručnost tamních lešenářů a dostupnost materiálu. Díky tomu je možno bambusová stébla na stavbu lešení použít maximálně dvakrát, a pak je nahradit novými. Kvůli všem těmto benefitům se dokonce v polovině minulého století zdálo, že lešení z bambusu v Asii dokonce nahradí ocelové nebo hliníkové systémy. Přejme stavbařům v Asii, aby bambus byl i nadále k dispozici.
Článek, jehož autorkou je Zoja Skopalová, vyšel v časopise Střechy-Fasády-Izolace 11-12/2018. Více článků z tohoto vydání si můžete přečíst online nebo v tištěné podobě formou předplatného.