Ceny stavebního materiálu v posledních týdnech stoupají a komplikují život nejenom stavařům, ale také investorům. Podle ekonomů je důvodem zdražování u nás kopírování světových cen, které v posledních týdnech také rostou. Vzhledem k tomu, jak jsou propojeny trhy a obchody, je to zcela pochopitelné.
Dalším důvodem růstu cen je několikaměsíční uzavření výrobních provozů a pracovního trhu během pandemie. I když se výrobní provozy už pomalu rozbíhají, mnohde zápasí také s nedostatkem zaměstnanců. Často se jednalo o pracovníky z jiných zemí, kteří se vrátili v době uzavření či omezení výroby domů a v současnosti mají problém se po oživení ekonomiky vrátit. Sehnat dnes kvalitního řemeslníka je nadlidský výkon a stavebnictví se už před krizí potýkalo s velkým nedostatkem pracovníků. Takže rostou také mzdy, které se rovněž na zvyšování cen výsledného produktu v nemalé míře podílejí.
V době pandemie, kdy byl pohyb lidí velmi omezen, se navíc ukázalo velkou výhodou vlastnit nemovitost někde na venkově. Poptávka po takových objektech zvýšila ceny nejen nemovitostí, ale i stavebního materiálu. Zvýšila se totiž rovněž aktivita kutilů, kteří se rozhodli neobvyklé volno využít k rekonstrukci bytu, domu či chaty. Například oblíbené sádrokartony přišly ještě začátkem letošního roku na necelých 50 korun za jeden profil, koncem května jeho cena stoupla dvojnásobně a podle prognóz ještě není konečná.
CIHLÁŘI SKOKOVÉ ZDRAŽOVÁNÍ NEPLÁNUJÍ
„Výrobci cihlářských výrobků upravují ceny zpravidla v jarních měsících. V roce 2021 tomu nebylo jinak, a to ze dvou vážných důvodů. Prvních z nich je cena emisních povolenek, které jsou nuceni provozovatelé nakoupit a odevzdat,“ uvedl za Cihlářský svaz Čech a Moravy (CSČM) Jan Fiala, majitel Cihelny Štěrboholy, a vysvětlil: „Jestliže v roce 2017 stála jedna tuna CO2 v průměru 5,6 eura za tunu, pak v roce 2020 stála už jedna tuna CO2 v průměru 25,5 eura za tunu. Letos již dokonce překonala hodnotu 50 eura za tunu CO2. Jak vidíte, z tohoto mají všichni provozovatelé těžkou hlavu.“
Druhý důvodem je podle jeho slov zdražování vstupních komodit, jako jsou elektřina a všechny ostatní vstupy. „Pozorujeme skokové zdražení železa a izolačních materiálů, betonových výrobků. Pozadu nezůstává doprava a náklady na lidské zdroje. Cihláři upravili ceny v jednotkách procent, zhruba o tři až pět procent, a to již v jarních měsících roku 2021. Vhodně zvolené technologické postupy nám umožňují minimálně navyšovat cenu pro naše odběratele. Žádné další skokové změny se neplánují,“ zdůraznil Ing. Fiala stanovisko Cihlářského svazu Čech a Moravy.
ZASÁHNE PROTI ROZTÁČEJÍCÍ SE SPIRÁLE INFLACE STÁT?
„Prakticky veškeré materiály zdražily. Některé dokonce o desítky procent,“ odpověděl na náš dotaz přednosta Středočeského regionu Cechu klempířů, tesařů a pokrývačů Jaroslav Kousal. Podle jeho slov se členů Cechu KPT ČR zdražení dotklo úplné stejně jako kohokoliv jiného, kdo se kolem stavebnictví pohybuje. „Musíme přeceňovat materiál v rozpočtu a měnit cenu v již podepsané smlouvě, což není příjemné pro nás, ale hlavně pro zákazníky, kteří si musí, pokud chtějí práci zhotovit, za materiál připlatit. Znamená to navýšení až o 50 procent na celkové ceně zakázky a myslím, že tomu není konec,“ předvídá Jaroslav Kousal.
On sám za sebe si myslí, že se někdo potřebuje na pandemii pořádně zahojit. „Prováděcí firmy ceny zvýšily nepatrně, výrobci taktéž, a když si z toho sestavíme jednoduchou rovnici, musí být všem jasné, kde k umělému zvyšování cen dochází. Naskýtá se otázka, jestli může proti tomuto zdražování zasáhnout stát, aby se spirála inflace neroztočila do nebetyčných obrátek,“ uzavřel pro náš časopis Jaroslav Kousal.
Článek šéfredaktorky Anny Vidiševské původně vyšel v červencovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.