První vícepodlažní dřevostavba v Ostravě s názvem Rezidence Hrázka bude letos dokončena ve čtvrti Pustkovec. Hrázka proto, že stojí ve svahu na stejnojmenné ulici, v klidové zóně. Každý ze šesti mezonetových bytů, průměrné plochy 90 m2, bude mít ještě vlastní terasu i předzahrádku. Třípodlažní objekt navržený architektem Ing. Pavlem Novákem bude mít v přízemí komerční prostory, včetně lékařské ordinace.
Měli jsme štěstí. V době naší reportáže v tomto jaru a daném odpoledni kupodivu vysvitlo slunce a umožnilo takto nasvícenou stavbu vyfotografovat. Spisovatel Vladislav Vančura by o tomto období jistě řekl, že tento způsob jara se mu zdá poněkud podivným.
O stavebních náležitostech jsme hovořili s jednatelem Ing. Ivem Kvasničkou a majitelem realizační firmy Ing. Liborem Kaločem z firmy Invest Alvi CZ, a. s., opět za denního šera. Nejdříve nám odtajnili vnější plášť budovy: spodní stavba je monolitický beton, druhé a třetí podlaží už dřevostavba z CLT-panelů, tloušťky devět cm, křížově lepeného dřeva coby novinky. Hlavním cílem stavění jsou rychlost a přesnost. Stavba nemá žádný mokrý proces. Veškeré otvory se dělají na CNC-strojích, takže lze dopředu vyrobit okna i dveře. Hlavní okna jsou trojitá z hliníkových Alu-profilů, malá z plastů. Dům není podsklepený, základnu má monolit z tzv. bílé vany z důvodů hydroizolace, vytažený do úrovně prvního patra. Oproti původním předpokladům je zde totiž vyšší vzestupnost spodní vody. Nutná byla i částečná přeložka kanalizace.
Klasické podkroví dům nemá. Střecha je pultová, termoizolovaná minerální vatou, možná ji nahradí či doplní foukaná izolace. Na povrchu je speciální fólie a přibude 45 fotovoltaických panelů. Zateplená bude i odvětrávaná fasáda z minerální vaty, s latěmi s kotvicími prvky a cementovláknitých latí. Spodní strana bude obložena umělými kamenem. Interiér zahrnuje podlahové topení, ve třetím patře klimatizační jednotky, které topí i chladí. Každému bytu náleží jedno zastřešené parkovací místo s podlahou ze zámkové dlažby.
Ještě dodáváme, že pokud i vy máte zájem stavět ekologicky, z obnovitelných surovin, vězte, že více než dvoupatrové dřevodomy u nás nelze postavit. Je tomu tak z důvodu archaických požárních předpisů, které nedovolí dřevostavbu vyšší než 12 metrů. Nejsme ve Švédsku, Francii, v Rakousku atd., ergo kladívko ani v zemi, kde v lesích černá smůla voní a paže dřevorubců vládnou jen, tam sosny staleté se pod sekerou kloní… Jistě jste poznali, že jsme slovy známé trampské písně zabrousili do lesů Ontaria. Kanada je holt rájem dřeva a dřevorubců, chcete-li, drvoštěpů, a tím i dřevostaveb. Oni tam mají ze dřeva i nejen vítězící hokejky, ale např. i ledničky.
Text a foto: Zdeněk Svoboda