V rodině Lakomých se pokrývačské řemeslo dědí už pět generací

10. 8. 2018

Zhruba 150 let se v rodině Jaroslava Lakomého ze Štítů v Jeseníkách daří předávat pokrývačské řemeslo. Jeho současný představitel je pravým mistrem oboru, kterému se věnuje více než 50 let. Střechy pokrýval na katedrále svatého Víta v Praze i na spoustě dalších kulturních památek.

Na střechách jej můžete vidět dodnes, jelikož nadále aktivně pomáhá svému synovi, který od něj převzal pomyslnou pokrývačskou štafetu. Ostatně, právě na stavbě a nakonec i na střeše probíhala naše redakční návštěva, ke které došlo během června letošního roku. Setkali jsme se v Řepové u Mohelnice, kde otec se synem opravovali břidlicovou střechu a měděnou věžičku tamní kaple.

Profesní cesta Jaroslava Lakomého je bytostně spojena právě s břidlicovými a také šindelovými střechami nejrůznějších památek zejména v Olomouckém kraji. Bez reklamy a sebezviditelňování se vždycky obešel. Jak sám říká, nejlepší prezentací je kvalitní práce na více než 200 objektech od zámků a hradů přes kostely až po kaple a kapličky.

Není divu, že jeho řemeslná zručnost vzbudila ohlas i v širším měřítku a že v roce 2017 získal od ministerstva kultury titul Nositel tradice lidových řemesel. Více nám nejen o sobě, ale také o řemesle pokrývače řekl v rozhovoru, který si budete moci již brzy přečíst v časopise Střechy-Fasády-Izolace.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email