Střechy-Fasády-Izolace 10/2020: Inspirativní čtení pro podzimní dny

1. 10. 2020

Vážení čtenáři, milí přátelé, právě držíte v rukou nejnovější číslo časopisu STŘECHY-FASÁDY-IZOLACE, ve kterém přinášíme mimo jiné pozvání na 23. ročník veletrhu Střechy Praha, který opět slibuje atraktivní program. Zajímavá je také nabídka tradiční mezinárodní ostravské výstavy Infotherma, která je sice plánována až na leden 2021, ale proběhne tentokrát zcela netradičně – virtuálně.

V září jsme si nenechali ujít mezinárodní konferenci Zelené střechy – vize budoucnosti, na které byly, i přes omezení v cestování do České republiky, zajímavé přednášky a také panelová diskuse k nim, vedené přes skype z Velké Británie a Portugalska. Na této konferenci se rovněž předávaly ceny soutěže Zelené střechy roku 2020. Fotografie úspěšných projektů přinášíme na stránkách 10 a 11.

Pokračujeme také v představování přednostů Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů. Tentokrát si s námi povídal přednosta jihočeského regionu Martin Šnajdr.

O tom, že čeští studenti stavebních oborů jsou šikovní, svědčí zpráva a fotografie o výsledcích 11. ročníku soutěže o nejlepší projekt společnosti Wienerberger. Jistě vás zaujmou i fotografie soutěžních prací.

Do výšin kostela svatého Jakuba Většího v Jihlavě, který byl vysvěcen v roce 1257, se vydal kolega Tomáš Svoboda a popsal zážitek z prohlídky zpřístupněného vzácného dřevěného krovu.

O pravidlech svařování asfaltových hydroizolací píše náš stálý spolupracovník Ing. Marek Novotný s Ing. Jakubem Čupkem. Oba autoři do tohoto čísla přispěli i dalším článkem – vzpomínkou na devadesátá léta, kdy se na našich střechách začaly hojně používat nové typy hydroizolačních materiálů. Popsali konkrétní střechu a konkrétní problémy, které v průběhu času nastaly.

Zajímavý přerod od sedavého zaměstnání programátora u počítače až k akční klempířině na střechách zaznamenal klempíř Lukáš Rubek, který hledá inspiraci ke své práci ve starých knížkách po dědovi, ale zároveň sleduje moderní trendy.

Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, postavený podle architekta Jana Blažeje Santiniho, získal novou fasádu. A všichni, kteří se na její obnově podíleli, se snažili dodržet tradiční postupy. I proto jsme se na toto inspirativní místo vydali už podruhé po deseti letech a přinášíme zajímavou reportáž.

O zážitek z návštěvy obce Kryštofova Údolí, a zejména jeho vesnické památkové zóny kousek od Liberce, se podělil člen redakční rady Ing. Antonín Parys. Zaujala ho především skvělá práce starých mistrů s břidlicí.

Přerod už nefunkčního betonového objektu z doby socialismu v obytný dům není nic neobvyklého. Na pražském Břevnově to vzali pěkně z gruntu a postavili atraktivní dům se zajímavou fasádou z moderního sklovláknobetonu.

Teplé dny letošního podzimu stále ještě lákají k procházkám do přírody. Dobrým tipem je určitě rozhledna Doubravka na vrchu Horka v pražském přírodním parku Čihadla, kousek od Černého Mostu. Rozhledna je z netradičního materiálu – akátových kmínků. A fajnšmekry jistě zaujmou fotografie z výstavby rozhledny.

Podzim většinou přináší babí léto s nádhernými barvami přírody, ale také nevlídné počasí. Ať nás čekají slunečné dny nebo plískanice, doufám, že je prožijeme ve zdraví a dobré náladě. To nám všem upřímně přeji. Příjemné čtení.

Mgr. Anna Vidiševská, šéfredaktorka

Aktuální číslo i další vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email