Správná instalace plechové střechy je klíčem k úspěchu

24. 7. 2024

Vhodně provedená plechová střecha dokáže dlouhodobě bez problémů plnit svůj účel a chránit před deštěm, větrem či sněhem. Klíčová je ovšem kvalita celého díla. Ta se neodvíjí pouze od použitých materiálů, stejně důležité je dodržení správného postupu instalace.

Na stavbách se lze často setkat s nejrůznějšími problémy kolem střešní konstrukce, ať už jde o špatnou tepelnou či akustickou izolaci, průnik vlhkosti nebo poškození vlivem klimatických jevů. Pokud je na střeše plechová krytina, jsou tyto komplikace mnohdy připisovány na vrub právě jí. Ve většině případů to ale není důsledek krytiny jako takové, nejčastěji je na vině lidský faktor a chyby při návrhu či realizaci střešní konstrukce. „Investor se mnohdy snaží optimalizovat projekt na co nejnižší cenu a šetří na použitých materiálech. Střecha pak sice plní svůj účel, nezatéká pod ní, nebude ale mít patřičné parametry a neposkytne očekávaný komfort bydlení. Příkladem může obytné podkroví, kde je třeba dbát na patřičnou tepelnou, ale i akustickou izolaci,“ uvádí Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech. Příčinou problémů je často také nedůslednost při pokládce krytiny a nedodržení montážního postupu.

Chyb, které se kvůli tomu mohou vyskytnout, je mnoho. Nemusí se vždy týkat krytiny jako takové, ale často spíše krovu jako celku. Příkladem je nevhodný návrh či provedení jednotlivých vrstev střešní konstrukce, jako jsou nedostatečně dimenzovaná nebo zcela chybějící odvětrávací vrstva či špatně aplikovaná doplňková hydroizolace. Nesprávná geometrie krovu zase může vést ke zvlnění a jiným tvarovým deformacím krytiny. Chybou je i nevhodně provedený podklad, například nedodržení rozteče laťování. „Velmi často se na stavbách setkáváme i s technologickou nekázní při pokládce krytiny, například s nezatíráním střižných hran nebo dělením plechových šablon pomocí nevhodných nástrojů. Obvykle není umožněno použití úhlové brusky. Mohlo by totiž docházet k přehřátí plechu, a tedy k jeho nevratnému poškození v místě řezu nebo poničení povrchu odlétávajícími kovovými částečkami,“ komentuje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Problémy mohou způsobit i špatně provedené detaily, jako jsou různé klempířské prvky nebo oplechování komína a jiných prostupů.

Správně dotažený šroub je pro správně nainstalovanou plechovou krytinu zásadní a zajistí trvalé utěsnění otvoru.

Velkým problémem je nedostatečné množství nebo nesprávné rozmístění kotevních prvků. To je nebezpečné jednak z pohledu odolnosti krytiny například proti větru, ale může to s sebou nést i nežádoucí akustické efekty. Přirozenou vlastností plechu je dilatace vlivem teplotních změn, s čímž se u plechových krytin počítá. Kvůli nevhodnému ukotvení se ale krytina nemusí smršťovat a roztahovat tak, jak by měla. Kvůli napětí v krytině pak mohou vznikat právě nevhodné zvukové projevy.

Podobné chyby mohou vést k nevhodným akustickým poměrům v podkroví. Dalším možným problémem mohou být netěsnosti střešního pláště nebo zadržování vlhkosti vlivem špatného odvětrání a následnému vzniku plísní či hniloby. Častým jevem jsou i estetické nedostatky a tvarové deformace. Zbytečně se také snižuje životnost krytiny.

Jak probíhá montáž plechové krytiny

Spolehlivý výrobce by měl mít stanovený montážní postup pro každou svoji krytinu. Na střechu by se plechová krytina měla dostat ideálně do třech týdnů od výroby. Na stavbu se vozí zabalená ve fólii, a pokud se pod ní dostane voda, mohlo by při dlouhodobém skladování dojít k poškození. Jestliže je tedy nutné pokládku odložit, je vhodné krytinu vybalit a uskladnit v suchém prostředí. Vždy je nutno postupovat podle pokynů výrobce.

Před zahájením práce je třeba střechu pečlivě rozměřit, zkontrolovat rovinnost její plochy a opravit případné nedostatky. Kotvení se často provádí provrtáním šroubů s podložkou a těsněním skrz krytinu do nosného podkladu. „Šroub musí být kolmo ke krytině, aby na ni dosedl celou plochou, také pod ním nesmí zůstat zbytky ochranné fólie. Také je třeba dodržet správný utahovací moment, aby nedošlo k nadměrné deformaci těsnicí podložky. Při náležitém utažení se těsnění roztáhne o asi jeden milimetr přes okraj podložky,“ popisuje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Takto je zajištěno trvalé utěsnění prostupu bez nutnosti dalšího dotahování šroubu. Instalaci plechové krytiny na jednoduchou střešní plochu zvládne i proškolený laik, u členitějších střech je ale vhodnější svěřit to do rukou profesionála.

Díky kotvení přímo do krytiny zajistí držáky SATJAM Solar bezproblémovou instalaci fotovoltaických panelů na plechovou střechu.

Dobrou střechu nedělá jenom krytina

Střecha je komplexní systém, a proto je třeba vždy vzít v úvahu konkrétní požadavky dané stavby i lokality. Neoddiskutovatelný by měl být vhodně zvolený okapový systém, který musí zajistit odvod vody ze střešní plochy i při silných srážkách. Podle velikosti střešní plochy je nutné zvolit odpovídající rozměr žlabu. Lze se setkat i s okapy s větší hloubkou, které dokážou pojmout při stejném průměru větší objem vody.

Instalace solárního systému na plechovou střechu

U plechových krytin je nutné dát pozor na vhodný způsob instalace fotovoltaických panelů. To se většinou provádí jejich ukotvením skrz krytinu do nosné konstrukce. Mnohdy to ale vyjde nevhodně v boční části vlny krytiny, v místě oplechování nebo v blízkosti střešních oken. Taková místa nemusí být trvale utěsnitelná. „Některé typy krytin přirozeně dilatují, což může časem vést ke vzniku netěsností. Doporučuji proto zvolit speciální držáky fotovoltaických panelů, které se nekotví do podkladu, ale pomocí systémových šroubů s těsněním přímo do krytiny, nebo se osazují na drážky krytiny a k perforaci krytiny vůbec nedojde,“ doporučuje Ing. Petr Tureček.

Ochrana před sněhem

Při realizaci střechy je třeba myslet rovněž na povinnost majitelů zajistit bezpečný provoz kolem objektu, aby nedošlo kvůli padajícímu sněhu k poranění kolemjdoucích. K tomuto účelu se obvykle používají sněhové zábrany. Pro plechové krytiny je možné volit ty se speciálním systémem kotvení nikoliv do podkladu, ale přímo do krytiny. Množství prvků a jejich rozmístění pak musí být navržené pro danou sněhovou oblast a sklon střechy podle pokynů výrobce.

Sněhové zábrany SATJAM Protect Premium jsou optimalizované pro instalaci na plechovou krytinu.

Pohyb po střeše

V úvahu je nutné vzít také to, zda bude nezbytné zajistit na plechovou střechu přístup. Stejně jako mnoho jiných materiálů není plechová krytina určena k přímému pohybu osob, a i přes její pevnost by mohlo dojít k jejímu poškození. Pro bezpečný přístup například ke komínu nebo anténě je třeba na střechu nainstalovat lávky, schůdky a podobné prvky. Spolehlivý výrobce plechové krytiny by proto měl být schopen zajistit i ucelený systém doplňkových prvků.

Střešní schody SATJAM Protect Premium zajistí bezpečný pohyb po plechové střeše.

U odborně realizované plechové střechy se lze spolehnout na její dlouhodobou životnost a spolehlivou ochranu před povětrnostními vlivy. Kvalita střechy ovšem není dána pouze krytinou, a proto je třeba na ni hledět jako na komplexní systém.

Více na www.satjam.cz.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn
    WhatsApp
    Email