Růst českého stavebnictví v roce 2019 dosáhne 2,6 %, opět porostou i ceny

14. 12. 2018

Výkon českého stavebnictví se podle ředitelů stavebních společností v roce 2019 zvýší o 2,6 %. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2018, zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se Skupinou Saint-Gobain.

Ředitelé stavebních společností očekávají v roce 2019 mírný růst výkonu stavebního sektoru. O poznání optimističtější pohled mají na budoucí vývoj společnosti zaměřené na inženýrské stavby a velké firmy (růst ve výši 5,4 % respektive 4,4 %). Velmi opatrné jsou naopak v predikcích pozemní stavitelé, kteří hovoří o zvýšení jen o 1,5 %.

„Českému stavebnictví se daří. Aktuálně je zakázek tolik, že je již stavební firmy nestíhají realizovat. Problémem je citelný nedostatek pracovníků. V příštím roce uvidíme zpomalení aktuálního rychlého růstu sektoru, protože zakázky již nemá kdo realizovat a vzhledem k převisu poptávky nad nabídkou rovněž další růst cen stavebních prací,“ uvedl Jiří Vacek, ředitel CEEC Research.

Růst výkonu českého stavebnictví čeká další zpomalování a v roce 2020 se bude v průměru pohybovat na úrovni kladné stagnace (0,6 %). I v dlouhodobém horizontu se bude více dařit inženýrským stavebním společnostem, které očekávají růst 2,2 %. „Pozemní stavitelství, které je naším hlavním oborem, poroste, ale nikoliv takovým tempem, kterým by mohlo. Bohužel postrádáme ruce, které by realizovaly stavby, a tak tyto omezené kapacity budou brzdou většího růstu. Očekávám, že odvětví poroste okolo 5 %,“ řekl Tomáš Rosák, předseda představenstva společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ.

Tržby stavebních společností porostou rychlejším tempem než výkon sektoru, přičemž pro rok 2019 predikují ředitelé zvýšení tržeb o 3,9 %. Také v této oblasti očekávají vyšší růst velké firmy a společnosti zaměřené na inženýrské stavby (5,2 % respektive 4,7 %). Rok 2020 pak přinese další růstu tržeb stavebních firem, a to v průměru o 2,1 %.

„Naše očekávání jsou, že rok 2019 bude ve znamení pokračujícího trendu převisu poptávky nad kapacitou výrobních kapacit. Protože předpokládáme, že po roce 2019 začne docházet k poklesu trhu, bude strategické v roce 2019 nasmlouvat dlouhodobé zakázky. Naše tržby pro rok 2019 očekáváme v podobné výši jako v roce 2018, což by mělo být více než v předchozích letech,“ konstatoval Pavel Schlitter, obchodní ředitel společnosti SITEL.

Ceny dál rostou a řemeslníci stárnou

Stavební firmy mají aktuálně v zásobníku práce nasmlouvány zakázky na 9 měsíců dopředu. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se přitom jedná o stejný počet pro 59 % společností. Třetina (34 %) společností pak avizuje zlepšení situace a pouze 7 % si od minulého roku pohoršilo.

Stavebnictví v současné době významně ovlivňuje zdražování stavebních materiálů a nákladů na práci. O zvyšování těchto cen hovoří devět z deseti ředitelů stavebních firem, přičemž meziročně v průměru náklady vzrostly o 14 % na práci stejně jako na materiál. V reakci na tento vývoj budou zvyšovat ceny realizací také stavební společnosti. V roce 2019 v průměru jejich ceny vzrostou o 6,5 % a zdražování bude pokračovat i v roce 2020, a to o 4,7 %.

„Řada stavebních komodit zdražila skokově, například některé typy tepelných izolací jsou dražší až o 35 %, betonové výrobky zdražily o 15 až 20 % a ceny zdicího a hutního materiál se zvedly zhruba o 20 %, a navíc výrobní kapacity některých výrobců jsou dočasně vyčerpány. Stavební práce na to návazně reagují a ceny rostou zejména u odborných subdodavatelů,“ vysvětlil Tomáš Koranda, předseda představenstva společnosti HOCHTIEF CZ.

Na závěr jej doplnil Josef Netík, ředitel společnosti S.O.K. stavební: „Navzdory rychlému růstu finančního objemu našeho sektoru hodnotím vývoj ve stavebnictví pro příští rok spíše negativně. Hlavní problém spočívá v prohlubování nedostatku řemeslníků i techniků, který poměrně ostře limituje disponibilní kapacity stavebnictví. S tím úzce souvisí dlouhodobý rychlý růst mezd pracovníků, který však, bohužel, není nijak tažen růstem produktivity. Tak rychle inovace v našem oboru zase nepostupují a naši stárnoucí dělníci to nedoženou.“

Zdroj: tisková zpráva CEEC Research

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email