Robotické zdění se objeví již brzy na stavbách

1. 8. 2023

Dlouho očekávaný prototyp robota od Wienerbergeru a jeho partnerů míří do finále v testovací fázi. Na první stavby by měl stroj vyjet už v září tohoto roku. K zahájení sériové výroby dojde na konci roku 2023. Společnost Wienerberger nově představila Robot Ready materiál, speciálně vyrobené cihly Porotherm 30 Profi Dryfix RR.

„Ve Wienerbergeru tvoříme budoucnost stavebnictví. Vnímáme, že trend inovací se stává klíčovým v rychle se měnící době a zdicí robot bude prvním krokem k tomu, aby mohla digitalizace plně proniknout i na stavební trh. Digitalizace a využití robotiky jsou součástí dlouhodobé strategie společnosti Wienerberger. Cílem investice do unikátního robotického zdění je nejen rychlejší proces, ale robota vnímáme jako pomocníka v řešení dlouhodobého nedostatku kvalifikovaných pracovníků na stavbách”, řekl Petr Magda, jednatel a komerční ředitel společnosti Wienerberger.

Na vývoji robota se společně s Wienerbergerem, největším výrobcem pálených cihel a střešních tašek, podílí česká firma KM Robotics, inovační agentura Creative Dock a také s odborníci z ČVUT. Wienerberger do vývoje investoval desítky milionů korun. Projekt podpořila také Technologická agentura ČR sumou 35,6 milionu Kč.

Méně odpadu a snadnější plánování

„Robotizace stavebnictví stojí také za udržitelnějšími stavebními procesy. Při stavbě samotné vzniká méně odpadu než při tradičních stavebních metodách. Proces výstavby, náklady i dodací lhůty se snadněji plánují. Robotika navíc pomáhá společnosti Wienerberger řešit klíčové výzvy budoucnosti, jako jsou rostoucí urbanizace či cenově dostupné zelené bydlení. Je třeba si uvědomit, že přicházíme se zcela novým řešením, které na trhu neexistuje, a tedy záleží, jak rychle a v jaké míře se trh na robotické zdění adaptuje,” uvedl Petr Magda.

„Projekt zdicího robota vyšel přímo z potřeb stavebnictví. Podpora od českého státu i lídra ve výrobě stavebních materiálů dokazuje, že jsme se vydali správnou cestou,“ doplnili Štěpán Kočí a Jakub Maršík, autoři projektu a spolumajitelé KM Robotics.

Svou velikostí a výkonem se robot hodí zejména na velké stavby s dlouhými zdmi, jako jsou bytové domy, školy nebo průmyslové haly. Do budoucna chce společnost robota přizpůsobit i pro menší stavby. Společnost neplánuje nového robota prodávat. Bude ho poskytovat formou služby, kdy zákazník bude platit za objem vyzděného zdiva. Ke svému provozu bude potřebovat pouze operátora a „pomocného stavebního dělníka,” který zajistí přísun materiálu a drobné dozdívky. Robot je přitom nejen dvakrát rychlejší než parta zedníků, ale navíc může pracovat třeba v noci nebo za zhoršených klimatických podmínek.

„Zedničina je totiž nejen řemeslo, ale i těžká práce. A my zavádíme mechanizovaného pomocníka, který výrazným způsobem sníží podíl manuální práce na staveništi a ulehčí práci. Je dvakrát rychlejší než konvenční parta zedníků, nepotřebuje pauzy a zvládne pracovat 24/7. Naší prioritou je ochrana zdraví při práci. Lidské zdraví nesmí být ohroženo zvyšováním rychlosti a mechanizací ve stavebnictví. Proto je vývoj robota koncipován tak, aby splnil pravidla bezpečnosti na stavbách. Robot je vybaven řadou čidel, která kontrolují okolní prostor a dokážou přerušit zdicí sekvenci v případě ohrožení zdraví. Zároveň je vybaven jednoduchou zábranou, která vyhradí prostor pro zdění,” řekl Jiří Dobiáš, ředitel produktového managementu a business developmentu společnosti Wienerberger.

Speciální cihly Porotherm 30 Profi Dryfix RR

Novinkou je Robot Ready materiál, který je speciálně vyvinut podle potřeb robota. Jedná se o cihly Porotherm 30 Profi Dryfix RR, na které společnost Wienerberger úspěšně získala patent. Tato cihla tloušťky 30 centimetrů je speciální svými drážkami pro uchycení a práci robota. Ke zdění těchto cihel se používá klasické, ověřené pojivo, zdicí pěna Dryfix, která je běžně dodávána na stavby. Robot ji umí nanést ve dvou pruzích přesně podle aplikačních pravidel výrobce.

„Zdicí materiál, který nese označení Robot Ready, je upraven pro potřeby robota, ale zároveň splňuje veškeré deklarované parametry standardního produktu, jako jsou tepelněizolační vlastnosti, akustika, únosnost nebo požární odolnost. Velkou výhodou je, že neměníme postupy na staveništi, na které jsou zedníci zvyklí a které požaduje výrobce materiálu. Robot usnadní práci, zrychlí ji a nabídne vysokou kvalitu vyzděné stěny,” uzavřel Jiří Dobiáš.

(red) z podkladů společnosti Wienerberger s.r.o.


Článek původně vyšel v letním vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, který si můžete objednat formou předplatného, případně v online verzi na Digiport.cz nebo na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email