Rekonstrukce hydroizolace plochých střech pomocí polyuretanové tekuté membrány

11. 11. 2024

Původní hydroizolace z asfaltových pásů bývaly nejrozšířenější technologií izolací plochých střech. Delaminace ve spojích i od podkladu, puchýře, praskliny, to jsou nejčastěji a pravidelně se vyskytující defekty na asfaltových lepenkách v různém rozsahu. Pro tyto případy je určeno řešení s plošnou dodatečnou izolací z PUR-tekuté membrány Weberdry pur seal nanášené za studena pomocí válečku formou dvou na sebe navazujících vrstev s vložením výztužné PES-geotextilie.

Realizace

Podklad – klíč úspěšné renovace. Elementární podmínkou úspěšné rekonstrukce je příprava podkladu. V případě úpravy pod PUR (polyuretanovou) membránu jde mimo důkladné očištění, zejména o kontrolu, zda v poškozených místech a jejich okolí není pod lepenkou voda, nebo mokrá místa. Místa, kde se nachází voda, je nutné rozříznout-otevřít, vodu vysušit a následně tento detail ošetřit jednou vrstvou vodotěsného PUR-povlaku Webedry pur detail.

Plocha – stavební disciplína je nutná. Po technologické přestávce (6 až 12 hodin) od ukončení penetračního nátěru (Weberprim ep 2k) přistoupíme k provedení izolační PUR-membrány Weberdry pur seal. Membránu nanášíme postupným rozléváním hmoty na asfaltovou lepenku s okamžitým rozprostíráním válečkem, abychom vytvořili souvislou vrstvu po celé ploše střechy. Tento materiál lze také nanášet strojně formou airless (velké plochy). Do čerstvě nanesené vrstvy PUR-membrány vkládáme polyesterovou (PES) netkanou geotextilii Weberdry fabric, kterou po technologické přestávce překryjeme ještě jednou konečnou vrstvou PUR-membrány.

Aplikace PUR-membrány se provádí pomocí malířského válečku nebo strojně airless technologií. Nátěrovou PUR-technologii k vytvoření izolační membrány je možné použít i na další hydroizolační materiály používané na utěsnění plochých střech, jako jsou měkčené PVC, TPO nebo FPO-fólie.

Uživatelské vlastnosti této PUR-technologie, jako jsou například průtažnost do přetržení 600 %, přídržnost k podkladu 2 N/mm2, odolnost větru >50 kP, teplotní zatížení až do +90 °C či odolnost tlakové vodě do 1 metru vodního sloupce/24hod., nabízí spotřebiteli spolehlivou technologii pro celkovou rekonstrukci nejen střech plochých do sklonu 5°, ale i částečně šikmých do sklonu 30°.

Na uvedenou PUR-technologii Weberdry pur seal poskytuje společnost Weber písemnou garanci životnosti 25 let.

Ekologická varianta

Vedle tradičních PUR-membrán na rozpouštědlové bázi nabízí společnost Weber také inovativní řešení formou nových ekologických PUR-izolačních nátěrových systémů na vodní bázi. Díky unikátnímu výrobnímu procesu je celý systém nátěrů bez obsahů aromatických uhlovodíků (typická složka rozpouštědel).

První součást systému tvoří vodotěsná izolace Weberdry pur seal aqua. Nanáší se válečkem nebo strojem přímo na povrch střechy, kde vytvoří hydroizolační membránu. Spolehlivě funguje v teplotním rozmezí −40 °C až +90 °C, je dlouhodobě odolná proti UV-záření, a k tomu nabídne nízkou hodnotu VOC (těkavých organických látek). Procházet se po ní můžete již za 18 hodin od aplikace.

Ochranu vodotěsné membrány znásobí nátěr Weberdry pur coat aqua. Obzvlášť se hodí k ošetření hydroizolace na pochozích, rekreačně nebo komerčně využívaných částech stavby – střechách, balkonech či terasách. Snadno se aplikuje a lze ho skladovat až 18 měsíců.

Celý PUR-systém završuje hybridní nátěr Weberdry easy roof. Jde o polyuretanový povlak na vodní bázi, který plní funkci střešní hydroizolace. Navíc ale výborně ochrání také PUR-pěnové izolace, desky ze sádrokartonu nebo betonové konstrukce.

Hlavní přednosti vodou ředitelných polyuretanových materiálů bez obsahu rozpouštědel:

  1. Šetrnost k životnímu prostředí. Na rozdíl od klasických PUR mají výrazně nižší obsah VOC. Díky tomu se hodí i do obytných interiérů, kde během aplikace nezatěžují prostředí nepříjemným zápachem. Obecně pomáhají k omezení škodlivých emisí a přispívají k udržitelnosti stavebních postupů.
  2. Zdraví a bezpečnost. Minimalizují zdravotní rizika spojená s toxickými rozpouštědly. Vytváří tak bezpečnější prostředí i pro pracovníky na stavbě.
  3. Jednoduchá aplikace. Nátěry můžete provádět ručně pomocí štětce nebo velurového válce. V případě velkých ploch vám aplikaci usnadní stroj.

Podrobné technické podklady k uvedené tematice naleznete zde:
weber-panel.cz/projektant/technicke-podklady_ploche-strechy.php

Konstrukční detaily jsou k dispozici zde: weber-panel.cz/projektant/konstrukcni-detaily.php

Obchodní informace na www.cz.weber.

Komerční sdělení divize Weber (Saint-Gobain Construction Products CZ, a.s.)

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email