Přichází nová éra solární energie s moduly Wevolt X-Tile

6. 5. 2024

Vývoj fotovoltaiky neustále pokračuje vpřed a ani my ve společnosti Wienerberger jsme nezůstali pozadu. Už na začátku roku jsme spustili prodej fotovoltaických modulů Wevolt X-Tile, které lze integrovat přímo mezi střešní krytinu Tondach. Jejich výhodou je nejen estetika, ale především pevnost a odolnost.

Fotovoltaické moduly X-Tile pod značkou Wevolt od Wienerbergeru jsou kompatibilní se dvěma typy střešních tašek Tondach pro různé stavby – Tondach Planoton 11 (dříve Figaro 11) a Renoton 11 (dříve Hranice 11). Díky tomu, že jsou moduly zcela integrovány mezi střešní krytinu, zapadají do skladby střešního pláště a nenarušují architektonický charakter domu. Z dálky vypadají jako skleněné a při přímém pohledu na objekt jsou téměř nerozeznatelné od krytiny. Další jejich výhodou je minimalizace zatížení střešního pláště. Moduly X-Tile jsou dokonce lehčí než samotná krytina: jeden modul váží pouze 11,4 kilogramů.

Jsou vyrobené z dvojitého tvrzeného skla a nemají žádný kovový rám, nedochází tak k takzvanému PID jevu (z anglického Potential Induced Degradation). Jedná se o nežádoucí fyzikální jev, který vzniká vlivem vysokonapěťového stresu (High Voltage Stress) mezi jednotlivými vrstvami panelu a jeho uzemněným rámem. Mezivrstvová polarizace vede k nevratné degradaci křemíku obsaženého ve fotovoltaických článcích vlivem výrazného rozdílu potenciálů vůči zemi. Z tohoto pohledu (díky dvojitému kalenému sklu) je modul odolnější proti povětrnostním podmínkám. A dokáže odolávat i kroupám o průměru 55 mm při rychlosti 33,9 m/s.

Wevolt se také odlišuje tím, že má za sebou celou skupinu ověřených značek od výrobce Wienerberger, což nám umožňuje nabízet investorům komplexní systémová řešení. S moduly jsme totiž schopni dodávat i DHV fólii Wevolt Energy Roof, která je testována na požární reakci typu B, oproti běžným, které mají většinou E, jsou její výsledky jedny z nejlepších mezi doplňkovými hydroizolačními vrstvami.

Důraz klademe především na funkčnost a neinvazivní zásah do pláště střechy. Když se investor rozhodne pro fotovoltaiku až po dokončení střechy, technici při instalování nadstřešních fotovoltaických panelů zasahují do skladby pláště a majitel tak automaticky přichází o záruku na těsnost střechy. Při pokládání modulů přímo na latě nedochází k žádné následné penetraci doplňkové hydroizolační vrstvy nebo nadkrokevní izolace. Na montáž máme i vyškolené partnerské firmy, které jsou schopné na základě projektové dokumentace vypočítat, kolik klasických tašek a modulů X-Tile bude investor potřebovat

​​Počet instalovaných fotovoltaických modulů se také odvíjí od toho, jaký výkon investor očekává. Optimální je, aby od hřebene byly 3 řady klasických tašek, přičemž druhá řada doplňuje klasické o větrací tašky, a až poté se instalují moduly X-Tile spolu s krajovými taškami. Je to především z důvodu ventilace pod moduly, aby se díky komínovému efektu z dolní ventilační mezery (u okapu) a horních větracích tašek (u hřebene) odvětrával teplý vzduch z podstřeší (chlazení modulů).

Využití by mohly moduly v budoucnu najít i v místech, kde jsou domy pod památkovou ochranou a není zde možné instalovat běžné panely. V příštím roce bychom tomu chtěli jít ještě více naproti. A to tím způsobem, že bychom na trh rádi uvedli terakotové provedení těchto modulů, tedy barvu klasické režné tašky. 

Daniel Frejvald, produktový manažer za značku Wevolt od společnosti Wienerberger, s.r.o.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email