Krytina stará miliardu let? I takové unikáty najdete na veletrhu Střechy Praha!

9. 2. 2018

Historie střech prezentovaná Pokrývačským muzeem a Tegulariem mistra pokrývače, pana Richarda Mlýnka, doprovází veletrh Střechy Praha už deset let. Je to tedy malé jubileum, které se hezky váže k velkému 20. výročí samotného veletrhu, který v těchto probíhá na již tradičním místě – výstavišti PVA Expo v pražských Letňanech.

Návštěvníci z řad profíků i laiků se samozřejmě mohou nechat inspirovat mnohými z veletržních novinek, které prezentují současní výrobci střešních krytin. K rozšíření obzorů jim však velmi dobře poslouží také návštěva expozice pana Mlýnka, jehož historické Tegularium se stalo pevnou součástí prestižního veletrhu.

„V letošní expozici se prezentují tři druhy střešních krytin, přičemž každá má svůj příběh ať už geologický, regionální či tvarový,“ vysvětluje uznávaný mistr pokrývač, který v duchu kréda „čím starší, tím lepší“ do expozice zařadil mimo jiné střešní krytinu, která byla zpracována na území Norska z krystalinické břidlice, tedy horniny pocházející z prahor. Její stáří je okolo 1 miliardy let!

„Také další vystavované krytiny jen potvrzují, že kámen z různých hornin se na střechách používá stále,“ pokračuje Richard Mlýnek, který vedle kamenných desek v další řadě vystavuje unikátní tašky z „bílé“ hlíny. Jejich domovskou lokalitou je Špelská dolina na Slovensku, která se vyznačuje taškami vyrobenými ze středotřetihorských jílů.

„Zajímavostí je i střešní taška s již zapomenutým názvem bydžovka, který je odvozen od města, ve kterém našla svůj původ, městě Bydžov. Tento model tašky se již nevyrábí, ale na svou dobu se jednalo o tašku, která vnesla novou technologii jak do výroby, tak do pokládky střešních tašek,“ dodává pan Mlýnek další důvod, proč stojí za to v rámci návštěvy veletrhu, který trvá do soboty, zavítat také do jeho originální expozice.

Celkem se ve sbírce opavského patriota nachází zhruba 2 600 exponátů střešních krytin a doplňků z celého světa. To je záběr, nad kterým žasnou i odborníci z Národního technického muzea…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email