Jaký vybrat světlovod pro plochou střechu?

31. 3. 2023

Na trhu je více značek světlovodů a každá má víceméně vypracované řešení pro ploché střechy. Nás, jako realizační firmy, určitě bude zajímat nejen cena produktu, ale také náročnost montáže.

Každý výrobce se chce logicky odlišit od konkurence a nabízí své „dokonalé řešení“. Abyste se v tom nějakým způsobem zorientovali, pak si dále přečtěte pár tipů, které Vás nasměrují ke správnému výběru světlovodu.

Ve chvíli, kdy se v nějaké stavbě objeví problém s nedostatečným osvětlením tmavé místnosti, chodby či schodiště, které jsou bez oken, přichází chvíle využít služeb světlovodu.

Světlovody se instalují většinou tam, kde již klasická ani střešní okna nemají význam, nelze je použít. Světlovod slouží jako nouzové, ale přitom plnohodnotné řešení.

Často světlovod zachrání stavbu, protože jinak by kvůli nesplnění normy na osvětlení nedošlo ke kolaudaci. Takových případů řešíme desítky ročně.

Výhodou světlovodu je, že lze poměrně snadno nainstalovat i dodatečně, až se objeví problém při kolaudaci, nebo až se lidé nastěhují a zjistí, že koupelna, schodiště či kuchyňský kout jsou příliš tmavé a celodenní svícení není zrovna komfortní.

Na co si dát pozor u světlovodů do plochých střech? Jedná se o jednoduchý produkt, který ale dobře funguje na delší vzdálenosti, takže prostup pouze přes plochou střechu není zrovna ideální.

U tohoto typu instalace hrozí dvě základní rizika, která je potřeba pohlídat.

Hned první problém, který se musí řešit, je správně provedený prostup přes všechny vrstvy střechy.

Napojená parotěsná vrstva.

Důkladné napojení vrchní základny světlovodu na střešní krytinu je samozřejmě základ, ale nesmí se zapomínat ani na napojení hydroizolační vrstvy v konstrukci střechy. Na to se často zapomíná a následně tímto nedotaženým detailem vniká vlhkost ke světlovodu, potrubí světlovodu se začne rosit a dole na stropě se může objevit mokrý flek. Oprava je pak náročná, protože musíte světlovod celý demontovat a znovu provést správné napojení parotěsné vrstvy na světlovod. V tomto případě již někteří výrobci vynikají, protože mají horní část světlovodu z více částí, což umožňuje přístup k řešení tohoto detailu. Například světlovody KLIMASUN jsou na tento detail velmi dobře připraveny a provádí se jednoduše.

Pohlídejte si tedy důkladné napojení potrubí světlovodu na parotěsnou vrstvu střechy.

Druhým problémem této instalace je promrzání světlovodu. Světlovod dlouhý třeba dva metry má již dost dlouhé potrubí na to, aby se rozdíly venkovní a vnitřní teploty postupně vyrovnaly. U ploché střechy s délkou potrubí jen 70 cm dochází k velkým teplotním rozdílům na krátké vzdálenosti. V takovém případě proti promrzání světlovodu potřebujete přidat doplněk světlovodu zvaný tepelněizolační přepážka např. KLIMASTOP, což je většinou izolační sklo, které pomůže vyřešit prudký přechod teplot ve světlovodu. Tento prvek se umísťuje do středu tepelně­izolační vrstvy střechy.

Napojení krytiny.

Na krátké světlovody použijte vždy tepelně­izolační přepážku a předejdete riziku promrzání světlovodu.

Posledním rizikem u instalace světlovodu do plochých, ale i šikmých střech je vnikání vlhkosti do světlovodu z interiéru. Světlovody umístěné do koupelen, nad vířivky či bazény je třeba ochránit před zvýšenou trvalou vlhkostí. Ne všichni výrobci mají správně provedené parotěsné napojení spodního krytu. Běžný šroubovací kryt přes malé těsnění není dostatečné řešení. V těchto případech bychom opět doporučili použít doplněk v podobě tepelněizolační přepážky, např. KLIMASTOP, která slouží nejen jako izolační přepážka, ale také jako parotěsný prvek, přes který neprojde vlhkost do vrchních částí světlovodu, které jsou chladnější a hrozila by tam kondenzace.

Světlovod zateplen.

Posledním doporučením při výběru značky světlovodu do ploché střechy je typ krytiny (hydroizolační vrstvy), která bude na střeše použita.

Jsou výrobci, jako např. KLIMASUN, kteří umí vrchní límec světlovodu dodat přímo z viplanylového plechu, takže následné napojení PVC je velmi jednoduché. Univerzální plastové výlisky nejsou zrovna ideální pro dokonalý spoj s PVC.

V případě, kdy se budete potřebovat poradit, jaký světlovod nebo jaké doplňky ke světlovodu použít, kontaktujte technika firmy KLIMAHAUS, s.r.o., Ing. Radima Otýpku (info@klimahaus.cz), který se již 23 let problematikou světlovodů zabývá a je schopen poradit jednoduché a funkční řešení.

Dokončení světlovodu.

Placená reklama KLIMAHAUS, s.r.o.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email