Má velmi funkční a přitom jednoduchý tvar s dvěma plochami, které se dobře pokrývají, je historicky ověřená a oblíbená na celém světě. Ano, je to šikmá sedlová střecha, konstrukce, kterou vnímáme jako nejběžnější, někdy možná i fádní řešení, pro stavby různého typu. Přesto se najdou příklady, které ukazují, že i velkou tradici lze inovovat.
Sedlovou střechu můžeme popsat jako šikmou střechu, která má dvě střešní roviny spojené hřebenem a ohraničené dvěma okapy a dvěma štíty. Platí to i pro příklady, které jsme si vybrali, ale ne tak docela. Realizace architektů ze studia Stempel & Tesař architekti jsou o nevšedních nápadech, díky kterým nejen střechy, ale i stavby, které jejich konstrukce chrání, vybočují z řady.
První je rekonstrukce objektu historického mlýna u rybníka na Slapech, který byl v letech 2014 až 2017 přestavěn na bydlení. Architekti se společně s majiteli místo „plastické operace“ spočívající v povrchních úpravách rozhodli pro razantní „transplantaci“, ale tak, aby v domě zůstal duch starých časů. Dříve zavlhlou a uzavřenou stavbu se povedlo otevřít odvážným řezem, který ovšem není na parádu.
Starý dům se díky „amputaci“ části střechy a obvodových stěn rozdělil na tři části. Za původním hlavním štítem vznikla venkovní terasa a pak samotný prostor mlýna, který je s okolím v kontaktu díky velkoplošnému prosklení. Dovnitř se tak dostává světlo i vzduch, který dříve nemohl v uzavřeném mlýně, stojícím de facto na hrázi rybníka, proudit, takže konstrukce trpěly vlhkostí. Stavbu dál drží pohromadě tesařsky zpracovaný krov, který byl zrenovován a přiznán v celé kráse.
Zatímco v případě rekonstrukce mlýna, která se loni dostala mezi osm finalistů České ceny za architekturu (ČCA), šlo o návrat života do stavby, novostavba rodinného domu ve středočeském Struhařově vyžadovala jiný přístup. Výsledkem je dům se šikmou střechou „na druhou“. Je atypický zapuštěním do svahu s několika úrovněmi posunutými vzájemně o půl patra. Tvar domu i střechy je odpovědí na místní předpisy, které povolují pouze jedno nadzemní podlaží a podkroví.
Přestože to dům respektuje, v příčném řezu má nakonec šest výškových úrovní, přičemž sklon střechy proti svahu kopíruje vnitřní uspořádání. I tento projekt, který probíhal v letech 2014 až 2018, se může dočkat prestižního ocenění. Byl totiž vybrán mezi 34 nominovaných staveb letošního 4. ročníku ČCA, jejíž finalisté budou známi 14. listopadu 2019.
Více podobně inspirativních článků najdete v každém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde je také archiv časopisu.
Foto: Česká cena za architekturu/Filip Šlapal