Historický větrný mlýn u Bílovce dostal nové perutě i šindelovou střechu

14. 12. 2018

Kdysi bývalo v okolí města Bílovec na Ostravsku na padesát dřevěných větrných mlýnů. Dodnes zůstal jediný. Nachází se v lokalitě Horních Nových Dvorů a v posledních letech prochází postupnou obnovou.

Jedná se o větrný mlýn německého typu. Podle historických pramenů byl postaven v roce 1878 a na současné místo dopraven roku 1910 z nedalekého Leskovce.

Prvním krokem k jeho obnově a zachování pro další generace byla tzv. termosanace, která proběhla v roce 2016 s cílem zachránit cenné dřevěné konstrukce, zbavit je dřevokazného hmyzu a degradace (v časopise Střechy-Fasády-Izolace jsme na toto téma publikovali článek ve vydání č. 5/2017).

„Po termosanaci jsme se rozhodli pro výměnu dvou perutí. Kvůli silnému větru totiž před časem došlo k jejich poškození. Opravilo se také bednění ve spodní části mlýna, která byla zasažena hnilobou,“ popsal Pavel Fabián, referent státní památkové péče města Bílovec.

Mlýnské perutě, či chcete-li lopatky, byly při jedné z předchozích oprav vyrobeny z nepříliš odolného smrkového dřeva. Nyní tesaři zhotovili nové z dřeva jedlového, které má delší životnost.

Na mlýn se jim je povedlo osadit počátkem října s pomocí jeřábu. Řemeslníci v praxi ukázali, že i práce s těžkou technikou vyžaduje velkou preciznost a že všechno musí sedět na milimetry přesně. „V rámci oprav jsme realizovali i novou střechu. Vyměnil se šindel, který již netěsnil. Nová krytina je z modřínového dřeva a s použitím technologie dvojitého krytí,“ doplnil zástupce města.

Součástí oprav byla ještě nová stříška nad vchodem, dále venkovní i vnitřní schodiště a zábradlí či terénní úpravy.

„Pokud se nám podaří získat další finanční prostředky, budeme časem doplňovat vnitřní technologii mlýna a opravíme také zbývající dvě perutě,“ dodal Pavel Fabián s tím, že k obnově do původního vzhledu chybí například oj, která umožňovala otáčení mlýna dle směru větru.

Teoreticky by větrný mlýn, který je unikátní dominantou v krajině polí kolem Bílovce, mohl opět plnit svoji funkci. Před časem se o něj dokonce zajímal jeden z výrobců bioproduktů. Prakticky však bude nadále technickou památkou, která bude veřejnosti zpřístupněna na bázi individuálních prohlídek.

Podle Jana Doubka, předsedy sekce větrných mlýnů z Technického muzea v Brně, je větrný mlýn u Bílovce jediným svého druhu v republice. Německá technologie s hranolovým vysévačem, pásovým a šnekovým dopravníkem či loupačkou obilných zrn nikde jinde není. České typy mlýnů mají jiné konstrukce i technologická provedení.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email