Green Deal: Co znamená pro vás a vaše zákazníky?

27. 9. 2024

Jedním slovem – příležitost. Ale také potenciální riziko. Je to příležitost pro ty, kteří aktivně využijí možnosti, které Green Deal přináší a riziko pro ty, kteří ho ignorují. Energetika zahrnuje spotřebu všech energií: plynu, elektrické energie, pohonných hmot, tepla i chladu. Každá firma má tři možnosti, jak naložit se svou energetickou budoucností.

  1. Nedělat nic – strčit hlavu do písku:
    Ano, je to možné, ale pokud spotřebováváte větší množství energií, počítejte s tím, že vaše budoucnost bude stále dražší. Budete méně konkurenceschopní a můžete mít potíže s přístupem k úvěrům a zakázkám. Ve srovnání s těmi, kteří provádějí vhodná opatření, na tom budete hůře – pokud vůbec přežijete.
  2. Uděláme něco – ale nedostatečně:
    Rozhodnete se udělat nějaké opatření, abyste se mohli pochlubit, že máte fotovoltaické panely a tepelné čerpadlo. Bez důkladné analýzy a koncepce na tom ale můžete být hůře, než kdybyste nedělali nic. Například plyn může být stále levnější než tepelné čerpadlo v nezatepleném objektu a velká elektrárna s malou spotřebou bez baterií vám neušetří téměř nic. Můžete dokonce platit za dodávku elektřiny při záporných cenách.
  3. Uděláme to správně:
    To znamená provést důkladnou analýzu vaší současné spotřeby všech energií, včetně jejího časového rozložení a vytvoření vize budoucnosti vaší firmy. Nechte si poradit, jak na jedné straně ušetřit energii (výměnou strojů, úpravou technologie, zateplením) a na druhé straně, jak energii vyrábět (například fotovoltaickou elektrárnou s bateriemi). Zvažte také dlouhodobé skladování energie nebo výměnu dopravních prostředků.

Po vytvoření návrhu se vše doladí podle vašich možností a potřeb. Vznikne tak plán, na jehož základě můžete vybírat dodavatele, řešit dotace nebo nechat celý projekt realizovat na klíč, včetně financování. Tak budete mít pevně dané, a většinou nižší, náklady na energetiku a případně i dopravu firmy.

Jak převést návrh do praxe?

Pokračujeme se třemi možnostmi nebo jejich kombinací:

  1. Zařídíte si vše sami:
    Máte dostatečně schopné lidi a vše si zařídíte sami – od jednání s distributorem elektrické energie, přes podání žádostí o dotace, výběr dodavatele, výstavbu až po provozování a servis. Pro velké firmy je to cesta, ale ne vždy optimální.
  2. Necháte si vše udělat na klíč:
    Vyberete generálního dodavatele, který vše zařídí, postaví a bude provozovat. Vy investujete své prostředky, ale riskujete, že se vše nemusí povést podle plánu. Nemáte záruku úspor, kvality ani funkčnosti.
  3. Spolupráce s firmou na provozování energetiky:
    Toto je podle mě nejlepší možnost. Pronajmete firmě plochy, uzavřete smlouvu na provozování energetiky na 15 let, předáte jí odběrné místo a dohodnete se na dodávce elektrické energie s garantovanou cenou nebo slevou. Neinvestujete žádné vlastní prostředky, tím nic neriskujete, máte pevné náklady na energie na 10 až 15 let dopředu a nepotřebujete specialisty na provozování energetických řešení.

Příklad z praxe

Firma s vlastní výrobní halou, dobře zateplenou, která spotřebovává 100 MWh elektrické energie a 100 MWh plynu ročně. Pro provoz má čtyři osobní automobily a několik dodávek. Celkové náklady na energie činí 3,75 milionu Kč ročně. Využitelná plocha pro instalaci FVE je 1000 m².

Česká síť navrhla postavit fotovoltaiku o výkonu 200 kWp s baterií o kapacitě 400 kWh. Tepelná čerpadla ušetří polovinu nákladů na plyn, a fotovoltaika pokryje kompletní současnou spotřebu elektrické energie. Elektrická energie z FVE bude stát 3 Kč/kWh bez DPH, což znamená roční úsporu 300 tisíc Kč.

Přechod na elektroauta sníží náklady na pohonné hmoty a servis minimálně o 1 milion Kč ročně. Celková roční úspora je tedy 1,45 milionu Kč, a to bez jakékoliv investice z vaší strany.

Ing. Jaroslav Rada

Komerční sdělení společnosti Česká síť, s.r.o.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email