Po celých pět dnů probíhal na konci září na výstavišti PVA Expo v Praze-Letňanech mezinárodní stavební veletrh For Arch, který patří k největším akcím svého druhu u nás. Zejména vzhledem k pokračujícímu růstu cen energií bylo pochopitelné, že se hlavním tématem 33. ročníku stala energetická nezávislost, soběstačnost a snaha dosahovat co nejefektivnějších úspor.
Cest k energetickým úsporám je samozřejmě mnoho, a tomu odpovídala také pestrá skladba vystavujících firem, které do Letňan přijely prezentovat své služby, výrobky, materiály a technologie. V celkem třech výstavních halách byli zastoupeni jak někteří z tradičních hráčů z oboru střech, tak i méně etablované značky, které střechy či fasády budov využívají zejména jako optimální „nosiče“ pro stále vyhledávanější technologie typu fotovoltaických systémů.
Mezi vystavovatele, kteří skloubili dohromady oba přístupy, patřila například společnost Wienerberger. Ve své expozici návštěvníkům ukázala kompletní sortiment materiálů pro střechy, fasády, zdění i dlažby včetně produktových inovací v podobě integrovaných fotovoltaických modulů s názvem Wevolt X-Tile či hydroizolační fólie Leadax Roov, která je vyrobena z recyklovaného odpadu. Obě novinky, které byly zařazeny do veletržní soutěže Grand Prix, potvrdily, že aktuálním trendem je nejen úspornost, ale také udržitelnost a nízká ekologická stopa výrobků.
Inovativně se ke střechám postavila rovněž značka Velux s novou generací designových světlíků nebo firma Solatube s technologií prvních systémově řešených pochozích světlíků. Pro změnu především na tepelně-technické přednosti svých systémů se zaměřily stálice cihlářského průmyslu, firmy Heluz a Ytong. Osvědčené a oblíbené materiály pro střechy a fasády byly k vidění v expozici společnosti Prefa Aluminiumprodukte nebo na stánku Centra chytrých fasád.
Z hlediska celkového využití výstavních ploch byly plně obsazeny haly s nábytkem a interiérovým vybavením, a to v rámci přidruženého veletrhu For Interior. Na samotném For Archu byla nejvíce zaplněna sekce věnovaná vytápění, větrání či elektru, kde vynikl mimo jiné originální koncept energeticky úsporných domů od tuzemské společnosti Fenix. Na základě vývoje stavebního trhu nepřekvapilo, že i v Letňanech vyčnívaly stánky výrobců a dodavatelů dřevostaveb, z nichž můžeme zmínit RD Rýmařov, Nema Dřevostavby, Celet nebo Domy Dnes.
Za jeden z nových, a v podstatě rovněž úsporných, fenoménů lze označit bydlení v mobilních domech a minidomcích, do kterých mohli návštěvníci nahlédnout přímo v halách i na venkovní ploše. Letošní ročník veletrhu For Arch zaujal také tím, že vedle novinek a trendů nabídl i bohatý doprovodný program s konferencemi o kombinovaných stavbách, projektech BIM nebo o oceňování a řízení stavebních zakázek v době inflace.
Článek Tomáše Svobody původně vyšel v říjnovém čísle časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.