Členství v cechu zavazuje k dodržování kvality

3. 4. 2020

S panem Vladimírem Stejspalem, cechmistrem za karlovarský region, jsme si povídali na veletrhu Střechy Praha 2020. Zavzpomínal, proč vlastně dělá střechy: „Já mám stavební průmyslovku, jsem stavař a celé roky jsem dělal mistra na stavbě. Po převratu jsem začal hledat něco jiného, v čem bych se mohl realizovat. S kolegou Luďkem Vilingerem jsme začali nejdřív podnikat v oboru výškových stavebních prací pomocí horolezecké techniky.“

Psal se rok 1992 a o tři roky později spolu založili ve Svatavě u Sokolova firmu Stevispol, s. r. o., a to je začátek specializace na klempířské a pokrývačské práce plochých i šikmých střech, hydroizolaci střech i základů staveb. Zároveň však byl Vladimír Stejspal také u zrodu profesního cechu.

„Začalo to u nás v našem regionu. Spouštěcím impulzem byla aktivita našeho zvláštního člena – prodejce střešních materiálů Dachdecker, spol., s. r. o., který dal dohromady známější regionální firmy, jenž z jejich pohledu dělají dobře naše řemeslo. Dali nás dohromady a vytvořili jsme regionální Cech klempířů, tesařů a pokrývačů. Záhy jsme zjistili, že existuje celostátní cech, tak jsme se tam všichni z Karlovarska přihlásili,“ popisuje krajský cechmistr.

Chceme propagovat kvalitní řemeslo

„Myslím si, že naše řemeslo by se mělo propagovat, a hlavně že by se mělo propagovat řemeslo kvalitní. Důležitá je podle mne však nejenom samotná práce, ale i přístup k zákazníkovi. My, členové Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů, se scházíme pravidelně. Pořádáme společné akce a na setkáních si vyměňujeme nejen řemeslné zkušenosti, ale povídáme si také o novinkách výrobců materiálů, jednáních s investory apod. Je to podle mého velmi prospěšné, protože vymizela taková ta nezdravá rivalita. Uvědomujeme si, že jsme v podstatě kolegové, i když konkurence, ale v dobrém slova smyslu,“ říká Vladimír Stejspal s tím, že karlovarský cech má aktuálně 12 členů.

Jedná se zejména o realizační firmy, nechybí však ani prodejci. Zcela zvláštním členem je také Sokolovská integrovaná škola. „Měli jsme zájem s učilištěm i úzce spolupracovat, ale naše obory tam bohužel nejsou zastoupeny ani jedním učněm. Celý systém vzdělávání je špatně nastaven a ze strany mladých bohužel není o střechařské obory zájem,“ vysvětluje Vladimír Stejspal.

Celý článek si můžete přečíst v dubnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email