Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR slavil oceňováním a prací

10. 3. 2020

Na nejvýznamnější střechařské akci v republice, veletrhu STŘECHY PRAHA 2020, slavili také klempíři, tesaři a pokrývači výročí 25 let fungování cechu. Kromě toho, že na veletrhu měli hojně navštěvovaný stánek a pořádali přednášky a soutěže ve střechařských zručnostech, slavili i na slavnostním večeru ve čtvrtek 6. února.

„Ocenili jsme několik osobností, které se nejen velkou měrou podílely na založení cechu, ale také určitě odvedly velký kus práce na jeho úspěšnosti v průběhu jeho trvání. Odměnili jsme dvě firmy, které nám výrazně pomohly při založení cechu a zavedení některých tradic,“ uvedl cechmistr Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky Ivan Dvořák a zavzpomínal na léta 1993 a 1994, kdy střechaři za přispění firmy Bramac navštívili okolní západní země: „Podívali jsme se do Rakouska, Německa a Francie, kde jsme viděli, jak funguje podnikatelské prostředí, jak fungují místní cechy, jak to mají nastavené, a sbírali jsme inspiraci. A potom na Zvíkově jsme v roce 1995 náš cech založili. Bylo to také za velké podpory i firmy Tondach, což je výrobce keramických krytin. Takže první a největší poděkování patřilo těmto dvěma firmám, které stály v začátku a které nás dokázaly dát nejen dohromady a podpořit, ale rozhodně i zafinancovat začátek a vznik Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky.“

Dalšími oceněnými na pražskému společenském večeru pak byli také lidé, kteří stáli u zrodu ve vedení cechu. Ocenění tak dostali první cechmistr Zdeněk Švarc, druhý cechmistr Jiří Vrňata a v pořadí třetí cechmistr Ivan Dvořák.

Pro Ivana Dvořáka to však nebylo jediné ocenění, které na veletrhu získal: „Na konferenci IZOLACE jsme se s jejich organizátory loni bavili, že by bylo třeba rozšířit oblast činnosti našeho cechu i o řemeslo, které nám chybí, což je izolatér. Tento obor se už ani neučí, bohužel zmizel z našeho školství. Tak jsme se snažili o pojmutí této profese do našeho cechu,“ řekl Ivan Dvořák.

Nejdříve cech podle jeho slov úzce spolupracoval s docentem Zdeňkem Kutnarem, ale pak našli dalšího aktivního partnera, kterým je docent Marek Novotný. „On byl také velmi vstřícný, domluvili jsme se na konkrétní spolupráci. Docent Novotný také vstoupil do našeho cechu, stal se přidaným členem představenstva cechu. Vytvořili jsme novou sekci – Ploché střechy – a díky němu máme asi deset nových členů, kteří mají jako specializaci ploché střechy. A protože jsme také dlouholetí přátelé, výborně se nám spolupracuje. Ale na letošní konferenci IZOLACE jsem byl opravdu překvapený. Dostal jsem ocenění – řád ‚Zlatý hořák‘. Je to zvláštní cena, ani jsem nevěděl, že něco takového vůbec existuje. Mám z ní samozřejmě radost. Je to řád,“ uvedl cechmistr Ivan Dvořák s úsměvem.

Po celou dobu konání veletrhu Střechy Praha 2020 probíhaly v okolí stánku cechu v pavilonu 4 různé soutěže zručnosti o hezké ceny. Jedním ze zajímavých klání bylo také pokládání pálených tašek na čas, kam se přihlásila také jedna žena. Zájemci z řad veřejnosti měli možnost zkusit si, jak se tašky pokládají. Zjednodušené to bylo o to, že soutěžili na ploše výstavního pavilonu, a ne ve výšce rodinného domu. Hojně navštěvované byly také přednášky zástupců cechu na téma údržby šikmých a plochých střech, desatero při výběru realizační firmy a nejčastější chyby ve střešním plášti, fotovoltaika pro začátečníky a mírně pokročilé a další.

„Letošní veletrh Střechy Praha 2020 byl opět úspěšný. Jsem přesvědčený, že kvalita tohoto veletrhu jako jediného specializovaného a zaměřeného na řemesla a na střechy je výborná. Je to poznat, že nepatrně roste rozsah výstavní plochy, počet přihlášených vystavujících firem, a výrazně roste také návštěvnost. Samozřejmě vnímám, že tento veletrh má dobrý vliv i na zdravé prostředí ve stavebnictví a celkový nárůst jak výroby, tak i prodeje a prací ve stavebnictví,“ zhodnotil na závěr Ivan Dvořák, cechmistr Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky.

Článek původně vyšel v březnovém čísle časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email