Architekt Jan Kaplický aktuálně v galerii Gong

6. 6. 2024

Příležitost poznat myšlenky a vize světoznámého českého architekta Jana Kaplického mají návštěvníci výstavy v ostravské galerii Gong v Dolní oblasti Vítkovic – Study Room představuje jeho špičkovou kolekci modelů, skic, fotografií a prototypů. K vidění jsou každou sobotu a neděli do konce června.

K osobě Jana Kaplického můžeme sdělit, že se narodil 18. dubna 1937 v Praze, kde vystudoval Vysokou uměleckoprůmyslovou školu. Do Velké Británie emigroval v roce 1968. Pracoval v různých ateliérech na významných projektech s krédem architektury budoucnosti a s uplatněním moderních technologií. V Praze vyhrál soutěž na projekt Národní knihovny v roce 2007. V témže roce obdržel čestný doktorát od VŠUP. O dva roky později bohužel zemřel na následky selhání srdce.

Vstupme do zmíněné expozice. Její hlavní částí je replika jeho obývacího pokoje s pracovnou v Londýně. Nepřehlédnutelná část místnosti je lože a velká knihovna s bílými policemi. Vstupuje se do ní po rampě otvorem ve tvaru klíčové dírky. Na podlaze je růžový koberec, po straně modely navrhovaných staveb.

My si přiblížíme jeho nejvíce diskutované a v konečném účtování nerealizované Oko nad Prahou – národní knihovnu pro třetí tisíciletí. Šlo o vítězný návrh architektonického týmu Future Systems arch. Jana Kaplického. Porota ocenila zejména originalitu architektonického řešení a moderní provoz. V časovém harmonogramu se ještě uvádí, že v roce 2007 proběhla příprava dokumentů pro územní rozhodnutí, vypracování projektové dokumentace dle smlouvy a výběrové řízení na dodavatele stavby. V dalším roce se předpokládalo vydání stavebního povolení a zahájení stavby. Do roku 2011 měla být zpracována veškerá dokumentace a realizace stavby. V roce 2012 se měly novodobé fondy stěhovat do nové budovy. Oponentura však byla tak silná, že k postavení knihovny nedošlo…

Nicméně připomeňme si místo, kde měla stát a k ní další údaje. Místem postavení byla Letná. Architektura navrhované budovy představovala trojrozměrnou konstrukci sotva se dotýkající země. Jednoduchá, moderní, vzrušující, pokroková, barevná, jedinečná. Lákala lidi k návštěvě, nabízela vyhlídky na hlavní město. Pódium mělo mít povrch z neleštěného bílého mramoru se zvednutými okraji po obvodu. Nakloněné plochy pokrývala zrcadlově vyleštěná nerezová ocel umožňující odraz budovy z různých úhlů. Celá stavba se nad tímto pódiem vizuálně vznášela. Její Oko je umístěno v horní části a má tři funkce: rozhlednu, kavárnu a čítárnu. Z výšky 30 metrů nad zemí by bylo vidět katedrálu sv. Víta, Staroměstské náměstí, Klementinum, Vltavu, ale též horizonty, oblaka, modř oblohy, sníh, zeleň – krásy Prahy staré i moderní.

V různých městech světa jsou stavby, které už ve svém zrodu i konečné realizaci vyvolaly bouře nesouhlasu a nevole. Za všechny jmenujme Eiffelovu věž v Paříži. A kde by dnes byla Paříž bez ní? Budiž malou satisfakcí, že Kaplického „blob“, chcete-li chobotnice, byl přece jen postaven. Jako model z úctyhodného počtu dvě stě tisíc kostek za dobu 500 hodin práce. Vážil 240 kg, měl rozměry 24 x 160 cm a výšku dva metry, to vše v původních barvách. Byl k vidění od 30. května 2015 v areálu Sport Arena Amenity Resort v jihočeském Lipně. Zlatá knihovna pro zlatou Prahu…

Text a foto: Mgr. Zdeněk Svoboda

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email