Tradiční roubenky a moderní domy s dřevěným obložením jsou typickým prvkem oblastí, kde vládne soulad s přírodou. Svým půvabem a charakterem zapadají do krajiny, v níž by moderní stavby narušily harmonii přírodního stylu. Novodobé domy s dřevěným obložením nejsou ve všech případech stavěné z masivního dřeva, ale také z cihel. Moderní technologie cihlové konstrukce poskytují pevnost, energetickou účinnost a dlouhou životnost v kombinaci s preferovaným stylem investora.
„Novostavby s dřevěným obložením, jejichž základem je cihlová konstrukce, mají několik benefitů. Ať už stavíte v horské oblasti, nebo v nižší nadmořské výšce, cihla poskytuje výborné tepelně izolační vlastnosti, které ještě podtrhává dřevěný obklad. Konstrukce z cihelného zdiva zajišťuje pevnost a odolnost domu proti povětrnostním podmínkám a garantuje dlouhou životnost, zatímco dřevěná fasáda umožňuje, aby dům vypadal autenticky. Dřevěná fasáda navíc potěší milovníky přírodních materiálů,” uvedl Adam Kratochvíl, odborník na provádění staveb ve společnosti Wienerberger.
Tradiční roubenky se stavěly výhradně z masivního dřeva, přičemž novodobé verze využívají cihly jako hlavní stavební materiál. Dřevěné domy našich předků sice stále stojí, ale proč nevyužít kombinaci moderních stavebních materiálu, které se neustále vyvíjí ve prospěch a úspory investora. Cihlová konstrukce totiž přináší řadu výhod, které dřevěná konstrukce nenabízí. Jednou z nich jsou vynikající tepelně izolační vlastnosti, což znamená, že udrží teplo v interiéru během zimy, a naopak chrání před přehříváním v létě.
Další výhodou je odolnost vůči vlhkosti a povětrnostním podmínkám. Dřevo je náchylné na změny vlhkosti, může se zdeformovat, praskat nebo podléhat hnilobě. V chladných a vlhkých oblastech, nebo tam, kde jsou velké teplotní výkyvy, mohou mít tradiční dřevěné roubenky problémy s izolací a údržbou. Cihlové konstrukce jsou méně náchylné na vlhkost, plísně a dřevokazné organismy, což je častý problém u čistě dřevěných staveb, zejména v horských a vlhkých oblastech.
Cihly jsou také velmi trvanlivý materiál, který odolává mrazům, silnému větru i velkému zatížení sněhem. „Dnešní stavební trh klade vysoké nároky na kvalitu, rychlost výstavby a energetickou úspornost za výhodnou tržní cenu. Cihly jsou již po staletí základem staveb rodinných domů. Protože výborně kombinují dlouhou životnost, pevnost, akumulaci a izolační vlastnosti, včetně rychlého zdění z broušených cihel. Cihelný systém Porotherm splňuje tyto požadavky a přináší zákazníkům optimální řešení stavby, jejíž hodnota odolá nejen času, ale i náročným požadavkům moderní doby. Díky inovativním materiálům a novým technologiím můžete stavět cihelné domy, které poskytují maximální komfort bydlení a minimalizují energetické ztráty na úrovni pasivního domu, k tomu bez zateplení,“ doplnil Roman Busta, obchodní ředitel divize hrubá stavba ve společnosti Wienerberger.
Produktový tip: cihly Porotherm 38 T Profi
Broušené cihly Porotherm 38 T Profi jsou perfektní volbou pro výstavbu obvodového nosného a nenosného zdiva i v oblastech s extrémními povětrnostními podmínkami. Nabízejí akumulaci tepla srovnatelnou s tradičními 30 cm bloky, které jsou opatřeny až 20 cm silnou vrstvou vnějšího zateplení. Díky jednovrstvým cihlám mohu investoři získat i větší podlahovou plochu domu. Například při půdorysu 12 x 10 metrů je možné získat až 5 m2 k dobru, to se rovná třeba velikosti spíže nebo WC. Zároveň není potřeba instalačních předstěn pro TZB, jako tomu je u dřevostaveb. Cihly Porotherm T profi jsou díky svým vlastnostem vhodné pro pasivní domy a nízkoenergetické stavby s vysokými nároky na tepelnou izolaci.
Cihly jsou navrženy s velkými dutinami vyplněnými minerální vatou, která je nejen přírodního původu, ale také hydrofobní, což znamená, že nenasáknou vodu a díky přirozeným schopnostem umí vlhkost a vodní páry z interiéru propustit ven (např. z vaření nebo sušení prádla). To zajišťuje optimální vlhkost v interiéru, čímž přispívá k udržení zdravého prostředí v domácnosti. Kromě výborné tepelné izolace poskytuje Porotherm 38 T Profi i výhody v oblasti protipožární ochrany – cihla je nehořlavý materiál. Vznětí plamene může totiž nastat nejen při užívání dokončeného domu, ale i při realizaci stavby, kdy je stavebník díky cihelnému zdivu v bezpečí. Další výhodou jsou výborné akustické vlastnosti. Pro reálnou představu – útlum hluku 48 dB je, jako když majitelé slyší zvuk letící helikoptéry jen jako mírný déšť.
Zdroj: tisková zpráva společnosti Wienerberger, s.r.o.