Písek, třicetitisícové jihočeské město na řece Otavě, se podle starosty JUDr. Ing. Michala Čapky rozvíjí udržitelně a rozvážně. Tím má na mysli dřívější období, kdy přibývající počet obyvatel žádal novostavby, aby dnes, v čase stabilizace populace, došlo na údržbu již stávajících staveb.
Vychází z názoru, že každá budova má svoji životnost, nicméně průběžná údržba i rozsáhlejší rekonstrukce jsou pro jejich zachování a funkčnost nezbytné. I když mohou být náročnější než budování novostaveb. My se blíže podíváme na dva rekonstruované objekty z mnoha desítek, kterým je v současnosti ve městě studentů a důchodců dáván nový „kabát“.
Od července roku 2022 do července 2024 rekonstruovala společnost Strabag bývalý internát v Sovově ulici na domov pro seniory s kapacitou 57 lůžek. Podle projektu firmy Racek atelier přistavěla jedno patro, venkovní schodiště s nájezdovou rampou, vyměnila okna a omítla fasádu. Interiér je veskrze přizpůsoben budoucím klientům i personálu. Např. gastro provoz uvaří denně až tisíc obědů. A co je nejzajímavější – na volných plochách ploché střechy vznikne jako první v Písku tzv. zelená střecha.
Druhý námi sledovaný objekt – kulturní památka po rekonstrukci – je nepřehlédnutelný měšťanský dům s empírovou fasádou. Byl postaven na přelomu 18. a 19. století na základech raně gotického domu. V posledním období sloužil jako místní knihovna. Jeho více než roční obnovu realizovala místní stavební firma Kočí.
Cenné historické prvky i konstrukce v interiéru – kamenné portály, klenby, trámy a další zachovala. Šikmá střecha dostala novou krytinu v podobě pálené bobrovky. Byla sanována vlhkost, opraven krov a vyměněna okna. Opraveno je i pět kamenných váz ve štítu a instalovány byly nové klempířské prvky z mědi, včetně zajímavě tvarovaného kotlíku. To vše uvidíte na Alšově, pro některé starousedlíky na Malém, náměstí, kde tato budova, nyní služebna Městské policie, stojí.
Mgr. Zdeněk Svoboda