Energetika, mobilita, dotace pro firmy a budoucnost

29. 11. 2024

Energetika firem je složitá věc – a záleží na tom, o jakou firmu jde. Každá firma spotřebovává různé druhy energie, jako jsou elektrická energie, teplo nebo pohonné hmoty. A právě na všech těchto úrovních se dá šetřit. Dokonce u elektrické energie si můžete i přivydělat. Jak na to? Základem je dobře promyšlená energetická koncepce.

Základní principy energetických úspor

První krok je zjistit, jaké energie spotřebováváte a v jakém množství. Dále je potřeba zohlednit budoucí plány firmy – například zateplení, investice do úspornějších strojů, změna topného média nebo náhrada dopravních prostředků a vysokozdvižných vozíků za elektrické verze.

Elektrická energie je tou nejjednodušší oblastí, kde můžete začít. Můžete ji sami vyrábět ve fotovoltaické elektrárně (FVE), krátkodobě skladovat v bateriích, využít dotací a bezúročného úvěru. Pořídit FVE s bateriemi se díky dotačnímu programu OP TAK pro firmy vyplatí téměř okamžitě.

Co s teplem?

S teplem je situace složitější. Krátkodobě ho můžete skladovat třeba přes víkend, na delší dobu je možné využít takzvanou Carnotovu baterii, která přemění přebytečnou elektrickou energii na teplo a uloží ji například do sila naplněného křemičitým pískem nebo čedičovým prachem. Přeměnu energie na teplo zajišťují topné tyče. Naopak při přebytku energie lze část přeměněného tepla zpět získat pomocí parní turbíny a vytopit tak nejen firemní areál, ale třeba i okolní vesnici. Tímto způsobem lze uschovat energii z letního období na zimu, a přitom i vydělat na poskytování služeb pro energetickou síť. Ekonomická návratnost takového systému je přibližně 7 let.

Elektromobilita – cesta k úsporám

Jedním z nejdiskutovanějších témat současnosti je elektromobilita. A přestože je často kritizována, ve spojení s dobře navrženou elektrárnou může být cestou k obrovským úsporám. S elektromobilem jezdíte půl roku úplně zadarmo, druhou půlku roku pak mnohem levněji než se spalovacím autem. Navíc se vyhnete drahým servisním prohlídkám spojeným s benzínovými či naftovými motory (např. vstřiky, turbo, EGR, filtry pevných částic). Osobně jsem si spočítal rozdíl mezi elektromobilem Hyundai Kona a jeho spalovací verzí s automatickou převodovkou. Při ročním nájezdu 40 tisíc km a plánované životnosti vozu 12–13 let vyšel elektromobil o více než 1 milion korun levněji. A to jsem výpočty třikrát ověřoval, protože mi to zprvu přišlo neskutečné.

Požární bezpečnost elektromobilů – mýtus či realita?

Elektromobily mají i mnoho skeptiků, především kvůli požární bezpečnosti. Ale věděli jste, že auta se spalovacím motorem hoří 10x častěji než elektromobily? A to nejen na základě absolutního počtu požárů, ale i v přepočtu na ujeté kilometry. V Česku hořely pouze 3 elektromobily – jeden nový Jaguár a dva starší Peugeoty, z nichž jeden byl dokonce amatérsky upravený. Ano, jakmile začne hořet baterie elektromobilu, je to problém. Ale stejný problém nastává, když vzplane nádrž benzínu u běžného auta. Elektromobily jsou na základě všech dostupných statistik bezpečnější než spalovací auta.

Dojezd a komfort elektromobilů

Moderní elektromobily mají srovnatelný dojezd se spalovacími auty. A na rozdíl od nich vždy startujete s plně nabitou baterií, když to potřebujete. Pokud navíc zahrneme čas strávený tankováním, za životnost vozu elektromobil ušetří více než 48 hodin, které byste jinak strávili na čerpací stanici. Veřejné nabíječky využíváte jen výjimečně, a to obvykle na delších trasách, kdy si při pauze na 30–50 minut dobijete baterii a pokračujete dál. Nabíječek je dostatek a čekací doby minimální. Kolikrát za rok vlastně jedete víc než 350–500 km v kuse?

Elektromobilita pro firmy

I když dotace na elektromobily už možná budou vyčerpané, jedno je jisté – většina majitelů nebo ředitelů firem, kteří si elektromobil pořídili, jsou nadšení. A jejich další služební auto pravděpodobně bude opět elektrické. V současnosti už se dokonce prodávají i použitelné elektrické dodávky, takže elektromobilita dává smysl nejen pro osobní auta, ale i pro firemní flotily.

Máte otázky, nebo s mým názorem nesouhlasíte? Jsem k dispozici na konstruktivní diskusi na mailu.

Napište mi na email: rada@ceskasit.cz.

Ing. Jaroslav Rada (jednatel společnosti Česká síť, s.r.o.)

Komerční sdělení společnosti Česká síť, s.r.o.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email