Původní veletrh pod názvem Střechy Praha skončil 24. ročníkem. Letos, od času čtvrtstoletí, nese jmenovku Střechy–Solar–Řemeslo. Změna je to správná, tak to vyžadují soudobé trendy.
Mezi letošními expozicemi a exponáty jsme pro vás vybrali například na první pohled skromný poutač zvoucí ke studiu na Střední škole řemeslné v Jaroměři a Střední odborné škole v Praze-Jarově. O to více potěšil učni zhotovený precizní model strmé odvětrávané střechy s bezchybně usazeným střešním oknem a dvojitým krytím pálenou bobrovkou.
Hned vedle předváděl svůj fortel mistr tesař Martin Šnajdr z jihočeských Komařic. Se svojí tesařskou sekerou tvaroval lipovou a borovicovou kulatinu na trámy do střešního krovu. Jak je řemeslo krásné, když se umí.
Víte, že tolik známé solární panely mohou mít i jiný tvar? Třeba co by solární květina připomínající slunečnici. Výrobek od rakouské společnosti Smartflower se stejně jako květina ráno za úsvitu rozvine a čerpá energii ze slunce. Podobně jako slunečnice se každým dnem otáčí za sluncem. Tím je její účinnost vyšší než u statických panelů. Je-li veliký vítr, okvětní listy – panely se složí, stejně tak po západu slunce, aby takto přečkaly nepříznivé vlivy a tmu. Provozní plocha činí 5,2 m x 5,2 m x 5,2 m, jmenovitý výkon je 2,5 kWp a hmotnost systému 703 kg.
K nepřehlédnutí byly též výrobky společnosti První chodská Tesario – příhradové vazníky, CNC opracované tesařské konstrukce, krovy, roubenky, dřevostavby, konstrukční dřevěné hranoly či pergoly a přístřešky. Aby se například pergoly zejména pánům ještě více líbily, dostaly jména Věra, Jana, Monika, Lucie, Tereza a Elen. Vyberte si.
Mgr. Zdeněk Svoboda, foto: autor, archiv redakce