Několik zastavení na veletrhu Střechy–Solar–Řemeslo

26. 2. 2024

Původní veletrh pod názvem Střechy Praha skončil 24. ročníkem. Letos, od času čtvrtstoletí, nese jmenovku Střechy–Solar–Řemeslo. Změna je to správná, tak to vyžadují soudobé trendy.

Mezi letošními expozicemi a exponáty jsme pro vás vybrali například na první pohled skromný poutač zvoucí ke studiu na Střední škole řemeslné v Jaroměři a Střední odborné škole v Praze-Jarově. O to více potěšil učni zhotovený precizní model strmé odvětrávané střechy s bezchybně usazeným střešním oknem a dvojitým krytím pálenou bobrovkou.

Hned vedle předváděl svůj fortel mistr tesař Martin Šnajdr z jihočeských Komařic. Se svojí tesařskou sekerou tvaroval lipovou a borovicovou kulatinu na trámy do střešního krovu. Jak je řemeslo krásné, když se umí.

Víte, že tolik známé solární panely mohou mít i jiný tvar? Třeba co by solární květina připomínající slunečnici. Výrobek od rakouské společnosti Smartflower se stejně jako květina ráno za úsvitu rozvine a čerpá energii ze slunce. Podobně jako slunečnice se každým dnem otáčí za sluncem. Tím je její účinnost vyšší než u statických panelů. Je-li veliký vítr, okvětní listy – panely se složí, stejně tak po západu slunce, aby takto přečkaly nepříznivé vlivy a tmu. Provozní plocha činí 5,2 m x 5,2 m x 5,2 m, jmenovitý výkon je 2,5 kWp a hmotnost systému 703 kg.

K nepřehlédnutí byly též výrobky společnosti První chodská Tesario – příhradové vazníky, CNC opracované tesařské konstrukce, krovy, roubenky, dřevostavby, konstrukční dřevěné hranoly či pergoly a přístřešky. Aby se například pergoly zejména pánům ještě více líbily, dostaly jména Věra, Jana, Monika, Lucie, Tereza a Elen. Vyberte si.

Mgr. Zdeněk Svoboda, foto: autor, archiv redakce

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email