Máme pro vás návod, jak postupovat. Pokud vlastníte objekt s plochou střechou, vždy existuje riziko zatečení. Není tedy od věci si uvědomit, co je vhodné v takových případech dělat.
Zamezit „ztrátám“
V první řadě je samozřejmě vhodné zamezit dalším „ztrátám“. Donést kbelík a vytřít napadne asi každého. Co už každého hned nenapadne, je vypnutí pojistek. Každá stavba je totiž protkána sítí elektroinstalace. Můžete tím ochránit nejen sebe, ale i další drahá zařízení.
Následně můžete zavolat specializovanou firmu, jako je právě Česká Správa Střech, a ostatní nechat na nás. Jsou však další věci, které můžete udělat sami a ušetřit tak čas i peníze.
Vlastní kontrola střechy
Pokud je to možné, a především bezpečné (!), podívejte se na střechu. Nejednou se nám stalo, že jsme vyjížděli do Prahy lokalizovat poruchu, kterou jsme viděli už od Kolína. Prostou obhlídku střechy zvládne téměř každý. Už s trochou většího úsilí můžete zkontrolovat také svárové spoje hydroizolace. Tato kontrola se provádí zkušebním háčkem, ale poslouží vám i šroubovák. Do překryvu vrstev fólie nasadíte šroubovák a přiměřeným tlakem svár projděte.
Kde hledat
Nejprve se zaměřte na místo odpovídající zatečení v interiéru a všechny prostupy v okolí. Když nenajdete poruchu zde, nevzdávejte to a pokračujte. Voda se dostává až na parotěsnou vrstvu. Odtud může putovat i několik metrů k poruše parotěsné izolace a teprve tam se projeví v interiéru.
Poruchy je vždy třeba opravit odborně. Můžete však trhliny alespoň dočasně zalepit. Pokud fólii očistíte, kvalitnější lepicí páska chvíli vydrží.
Profesionální kontrola
Pak přichází na řadu profesionální defektoskopická kontrola střechy. Jistě se ptáte: „Proč další kontrola? Díru jsem už našel, stačí, když ji přijedete opravit.“ Může to být pravda. Praxe je ovšem taková, že se takto jen výjimečně podaří najít všechny poruchy. A jistě tušíte, že dokud se neopraví všechny, problém zůstává.
Za pomoci profesionálních přístrojů provádíme celou řadu defektoskopických metod, které dokáží odhalit sebemenší netěsnosti v celé ploše hydroizolace. Na jejich základě pak můžeme vaši střechu opravit.
Pravidelná servisní kontrola
Poslední fází bývá zajištění pravidelných servisních kontrol. Střešní havárie mívají zásadnější příčinu. Proražení kroupami či uvolnění nárazovým větrem jsou spíše důsledkem. Ať už nekvalitní realizace, či třeba zkracující se životností hydroizolace. Díky pravidelné kontrole tak lze haváriím předcházet.
Byť jsme tu od toho, abychom zatékání vyřešili, vždy je lepší, když k němu nedojde.
Více informací naleznete na našich stránkách www.spravastrech.cz.
Ing. Přemysl Pospíšil (technický ředitel, Česká Správa Střech, s.r.o.)