Velké srovnání izolantů: Čím zateplit dům – polystyrenem, nebo vatou?

17. 1. 2022

Jaký materiál pro zateplení fasády bytového či rodinného domu zvolit? Nejčastěji se investoři rozhodují mezi minerální vatou a polystyrenem (EPS). V řadě parametrů se jedná o izolační materiály srovnatelné, ale v některých vlastnostech se zásadně liší. Záleží také na tom, co a kde se bude izolovat: například rodinný či bytový dům anebo podkrovní střecha. Následující srovnání poskytuje přehled klíčových vlastností minerální vaty a polystyrenu, který pomůže s výběrem izolantu pro konkrétní účel.

Pro objektivní srovnání vaty a polystyrenu je třeba porovnat jejich klíčové vlastnosti: tepelněizolační (součinitel tepelné vodivosti), nehořlavost (třídu reakce na oheň), prodyšnost (faktor difuzního odporu), mechanické vlastnosti (pevnost, stabilita, odolnost vůči UV-záření), pracnost aplikace a samozřejmě cenu. V řadě parametrů jde o srovnatelné izolační materiály, ale některé jejich vlastnosti se výrazně liší.

Tepelněizolační vlastnosti vaty a polystyrenu

Tepelný izolant je materiál, který špatně vede teplo, to znamená, že má nízkou tepelnou vodivost. Veličina, která umožňuje objektivní srovnání, se proto nazývá součinitel tepelné vodivosti. Vyjad­řuje se ve wattech na metr krát kelvin [W/m·K] a označuje se řeckým písmenem lambda [λ].

„Čím nižší je hodnota tepelné vodivosti, tím lépe materiál izoluje. Hodnotu lambda najdete na každém obalu izolace,“ shrnuje architektka Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace (AVMI). Tepelná vodivost minerální vaty a polystyrenu je poměrně vyrovnaná (viz tabulku níže). Lambda se pohybuje mezi 0,029 – 0,041 W/m·K. Z hlediska tepelněizolačních vlastností se tedy jedná o velmi podobné materiály…


Celý článek Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) si můžete přečíst v lednovém čísle časopisu Střechy-Fasády-Izolace, který je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email