Střešní zahrady byly „in“ už před sto lety

29. 10. 2021

Zelené střechy vnímáme jako fenomén posledních let. S patřičným architektonickým citem a stavitelským fortelem k nim však přistupovali i naši předkové. Za příkladem jejich umu jsme vyrazili na zámek do Lipníku nad Bečvou, kde je k vidění jedna z vůbec prvních střešních zahrad realizovaných na česko-slovenském území.

Za jejím vznikem stály aktivity a plány stavitele Josef Zürka, který byl autorem rozsáhlé přestavby tamního zámku. Jeho původní renesanční podoba byla v 60. letech 19. století změněna v duchu kvalitního novoklasicistního stylu, který se podařilo vtisknout i přilehlým hospodářským objektům. V nich se nacházely především stáje pro koně, kočárovny a byty kočích, proto se pro západní křídlo zámeckého areálu vžil dosud používaný název Konírna.

Právě na její střeše byla podle projektu stavitele Zürka zřejmě již v roce 1861 vytvořena originální úprava terasy. Proměnila se v zahradu propojenou se salónkem v jihozápadním nároží zámku. Město Lipník nad Bečvou, jehož úřad nyní na zámku sídlí, ve svých informačních a propagačních materiálech uvádí, že v době svého vzniku byla vůbec první střešní zahradou „v zemích na sever od Alp“. Návrhy zahrady jsou spojeny nejen se stavitelem Zürkem, ale také se zahradníkem Ferdinandem Wenzlem.

Na jejich práci navázala v letech 1910 až 1911 firma Ed. Asta z Opavy, která střešní zahradě vtiskla její nejprve zapomenutou a posléze úspěšně obnovenou podobu. Z hlediska historického vývoje bohužel není až tak překvapivé, že od 50. let minulého století docházelo k nevhodným stavebním zásahům, kvůli kterým degradoval celý zámecký areál včetně střešní zahrady. Podle pamětníků „sloužila lidu“ například tak, že byla po jistou dobu využívána k pěstování rajčat a dalších plodin.

Takřka 50 let bez údržby se podepsalo na stavu celého objektu Konírny. Město Lipník nad Bečvou se až v roce 2005 odhodlalo k rekonstrukci střešní zahrady, u které se dochovaly důležité stavební části jako přístupové schodiště, základní nosná konstrukce střechy, fontána či spojovací mostek do prvního patra zámku. Postupně se opravilo schodiště a balustráda, položena byla nová hydroizolace, došlo samozřejmě také k vysázení zeleně, osazení mobiliáře a k instalaci elektrorozvodů i osvětlení.

„Pro město to znamená, že je konečně smazán dluh ke kulturnímu dědictví. Zahrada má obrovský historický význam nejen pro město Lipník a region, ale i pro celou republiku. Ukončili jsme tím období devastace, kdy objekt užívaly Vojenské lesy a statky, které měly dole archiv a sklad barev a nahoře rostla tráva,“ uvedl u příležitosti slavnostního otevření v září 2006 starosta Miloslav Přikryl s tím, že odborníci se snažili vrátit zahradě podobu z roku 1911, kdy prošla celkovou rekonstrukcí.

I po patnácti letech je vidět, že se obnova střešní zahrady podařila a že se jedná o více než důstojný doplněk zámeckého areálu i městské památkové rezervace. Sympatické je také to, že radnice nechává atraktivní zahradu na střeše otevřenou pro veřejnost od 1. dubna do 31. října, a to denně od 5:00 až do 22:00. Případný výlet na zámek v Lipníku nad Bečvou si můžete zpestřit také posezením ve stylové kavárně či prohlídkou galerie, které jsou součástí vnitřních prostor Konírny, zrekonstruovaných pro změnu v letech 2009 až 2010.


Článek původně vyšel v říjnovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email