Česká komora architektů zveřejnila na nominačním večeru 6. ročníku České ceny za architekturu pořádaném 24. června 2021 v objektu Kotelna v areálu Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou třicet děl, která mezinárodní porota nominovala do prestižního výběru.
Jméno držitele hlavní ceny i ostatních finalistů se veřejnost dozví 11. listopadu 2021 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín.
Ze staveb vybraných porotci je 13 děl investovaných z veřejných zdrojů a tvoří téměř polovinu, soukromých je 17. Tři realizace přitom vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jedná se o Fakultu humanitních studií UK – přestavba menzy, Koleje 17. listopadu / Kuba & Pilař architekti (soutěž v roce 2015), Městskou halu Modřice / Atelier bod architekti (soutěž v roce 2015) a Rekonverzi tubusu větrné elektrárny / Ing. arch. Pavel Suchý (soutěž v roce 2014).
Typologie nominované třicítky je pestrá. Nejvíce jsou zastoupeny, jak bývá v České ceně za architekturu realitou, projekty pro bydlení, ať už soukromé, určené pro rekreaci nebo hromadné. V různorodém výběru jsou ale zastoupeny také dvě rozhledny a jedna vyhlídka, dvě lávky, komunitní centrum, sociální bydlení, autobusové nádraží, sportovní hala, kostel, rekonstrukce kulturní památky, muzejní expozice nebo krematorium pro zvířata.
Kde je u nás nejkvalitnější architektura?
Nejvíce nominovaných realizací je v Praze, dohromady osm, což je téměř třetina z postupujících děl. Sedm nominací pak má Jihomoravský kraj, tři z toho jsou přitom díla postavená v Brně. Ve dvou největších městech a jim přiléhajícím okolí tak najdeme polovinu z nominovaných staveb.
Čtyři týmy uspěly už v předchozích ročnících ČCA
Mezi autory nominovaných staveb jsou i letos jak etablované ateliéry, tak i veřejnosti méně známí tvůrci. Dvě želízka v ohni má letos ateliér Kuba & Pilař architekti – vedle již zmíněné Fakulty humanitních studií UK – přestavby menzy, Koleje 17. listopadu je to Rodinný dům v údolí Dyje. Hned čtyři autorské týmy, jejichž realizace porota nominovala, známe už z předchozích ročníků České ceny za architekturu jako oceněné finalisty. Ateliér CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS, Finalista ČCA 2017 s projektem Galerie nábytku a ČCA 2020 s realizací Enotéky Znojmo, letos postoupil mezi nominované s projektem Ústředního autobusového nádraží Zvonařka v Brně.
Atelier bod architekti se letos bude ucházet o vítězství s projektem Městské haly Modřice. V roce 2019 přitom získal za návrh Rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích titul finalista ČCA 2019, navíc Ministerstvo pro místní rozvoj ČR pozitivně ohodnotilo proces zadávání veřejné zakázky a ocenilo prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží. Ateliér Petr Hájek ARCHITEKTI letos zaujal porotu s projektem krematoria pro zvířata Věčná loviště. Za Centrum současného umění DOX+ přitom získal titul finalista ČCA v roce 2019. V loňském roce získal titul Finalista Petr Janda / brainwork za Revitalizaci pražských náplavek, který porotce oslovil realizací Lazy House Zlín.
Nominované stavby veřejnosti představí doprovodné výstavy v regionech. Tradičním místem pro navštívení výstavy nominovaných děl ČCA je Spolkový dům Slavonice, a to od 4. července do 31. prosince. Od 1. července do 31. října bude výstava ke zhlédnutí stejně jako v předchozích letech ve venkovní expozici areálu Centra stavitelského dědictví Národního technického muzea v Plasích u Plzně. Od 1. do 25. července 2021 a po krátké pauze dále od 2. do 15. srpna bude v Bílém sálu Centra architektury a městského plánování (CAMP) v Praze k vidění souhrnná výstava nominovaných děl České ceny za architekturu 2021 doplněná o výstavu oceněných realizací pěti předchozích ročníků, jejich finalistů a držitelů ocenění za Výjimečný počin. Informace o dalších výstavách jsou dostupné na webu ČCA.
Zdroj: tisková zpráva ČCA
Foto: archiv redakce