V nizozemském Terneuzenu byl 17. června 2021 otevřen nový závod na recyklaci demoličního odpadu z pěnového polystyrenu (EPS), který znamená milník v oblasti recyklace plastů v Evropě.
EPS je tvořen z 98 % vzduchem a 2 % polymerem. Vyznačuje se vynikajícími ochrannými a tepelně izolačními vlastnostmi. Doposud nebylo možné odpadní stavební polystyren s obsahem HBCDD kvůli platné evropské legislativě recyklovat. Samotný EPS je ovšem 100% recyklovatelný.
Recyklační zařízení PolyStyreneLoop bylo postaveno s cílem prokázat technickou a ekonomickou proveditelnost velkoplošného řešení uzavřeného cyklu pro recyklaci demoličního odpadu z EPS. Zpočátku bude recyklovat stavební a konstrukční odpad z Nizozemska i Německa a přeměňovat jej na nový, vysoce kvalitní suroviny pro izolační materiály. Později bude přijímat také demoliční odpad z dalších zemí.
Při získávání cenného bromu bude bezpečně odstraněn i dříve používaný retardér hoření HBCDD a další druhy nečistot, jako jsou stavební zbytky nebo cement. „Jsme nadšeni, že po mnoha letech tvrdé práce je toto zařízení konečně v provozu,“ uvedl Lein Tange, spoluředitel společnosti PolyStyreneLoop. „Přibližuje nás to o krok blíže k uzavření cyklu recyklace EPS v Evropě,“ doplnil.
Závod je schopen ročně recyklovat 3 300 tun demoličního odpadu z pěnového polystyrenu pocházejícího ze stavebnictví, čímž ověřuje technickou, environmentální a ekonomickou proveditelnost nového recyklačního procesu, v němž lze pěnový polystyren obsahující HBCDD plně začlenit do oběhového hospodářství místo toho, aby se z oběhu vytratil. Později bude recyklovat také extrudovaný polystyren neboli XPS.
PolyStyreneLoop je sdružení zastupující více než 70 společností z hodnotového řetězce pěnového polystyrenu. Mezi jeho členy patří výrobci polystyrenových surovin, výrobci pěny, dodavatelé aditiv, zpracovatelé pěny a recyklátoři a také EUMEPS, sdružení a hlas evropských výrobců pěnového polystyrenu. Jeho členem je i české Sdružení EPS.
Zdroj: tisková zpráva Sdružení EPS