Patnáct nově vybudovaných objektů na celkové ploše téměř pěti hektarů. Tak vypadá nový pilařský závod, který ve Vápenné vybudovaly za bezmála 300 milionů korun Arcibiskupské lesy a statky Olomouc. V březnu zahájili lesníci zkušební provoz, ve kterém našlo práci 25 zaměstnanců. Soustředí se zejména na efektivní zpracování kalamitního dříví z Jeseníků a Rychlebských hor.
„Rozhodli jsme se vybudovat kompletní pilařský závod, aby dřevo z místních lesů dostalo další přidanou hodnotu. Dlouhodobě se hovoří o tom, že lesníci v Česku těží stromy, vyrábí kulatinu, a ta se prodává do zahraničí ve formě suroviny. Z republiky tak odchází dřevo s malou přidanou hodnotou. Našim společným cílem je zkrátit cestu dřeva z lesa k zákazníkovi a dát dřevu ještě přidanou hodnotu. Využít český kapitál a les, pořezat české dřevo a prodat výrobek ze dřeva českému zákazníkovi,“ uvedl Petr Skočdopole, jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc.
Kromě strategické polohy uprostřed církevních lesů a nedaleko železničních spojů disponuje pila nejnovějšími technologiemi, které zaručují přesné a maximálně efektivní zpracování dříví. Při dvousměnném provozu by měla pila zvládnout pořezat ročně kolem 60 tisíc metrů krychlových dříví. „Na začátku výrobní linky projede kulatina nejprve odkorňovačem, kde je zbavena kůry a kořenových náběhů. Z tohoto procesu vzniká nadrcená kůra, která je využívána např. v zahradnictví, z kořenových náběhů dále vzniká v odkorňovači tzv. stružina, která následně slouží k vytápění pilnice, správní budovy a sušárny dříví,“ vysvětlil jednatel.
Odkorněná kulatina následně míří k pásové pile a pak pokračuje do rozmítací pily. Nařezaný produkt pracovníci roztřídí podle tloušťky, šířky a kvality do jednotlivých paketů. Na přání zákazníka nechají ještě dříví vyschnout v sušárnách. „Pokud ze dřeva dostaneme část vody, tak je mnohem lehčí a lze jej naložit ve větším množství na kamion. Tím výrazně optimalizujeme náklady na přepravu,“ doplnil Petr Skočdopole s tím, že v pilnici kromě řeziva vznikají také sypané materiály, jako jsou piliny a štěpka, které najdou uplatnění ve výrobě pelet, respektive v papírenském průmyslu a výrobě celulózy.
Příprava projektu nové pily započala již v polovině roku 2019, vlastní výstavba trvala sedm měsíců a vyvrcholila v březnu letošního roku. „Před Vánoci jsme zprovoznili kotelnu a sušárny, na začátku roku zahájila provoz linka na odkorňování dříví a vlastní pilnice. Na konci února nám firma, která dodávala technologii do pilnice, definitivně předala s bezpečnostním certifikátem technologie, abychom mohli od 1. března nasadit naše operátory a začít zkušební provoz. Nyní už v pile probíhají standardní procesy, řežeme a prodáváme řezivo,“ dodal jednatel.
Zdroj: tisková zpráva Arcibiskupských lesů a statků Olomouc