Střecha je ozdobou domu a měla by být, jak se říká, pro celé generace. Její kvalita ovlivní nejen životnost stavby, ale i zdraví a pohodu obyvatel. Poškození střechy nebo jiné nedostatky její funkčnosti představují nejen riziko zatékání do domu a s tím spojené další škody, ale i ztrátu času a mimořádné náklady na nové a nové opravy. Střecha musí odolávat klimatickým podmínkám – dešti, sněhu, mrazu či ledu, větru nebo přehřívání. A tomu napomáhá vhodná konstrukce i výběr správné krytiny.
Proč musíme střechu odvětrávat?
Na životnost střechy má velký vliv množství vlhkosti a vody, které se dostane do konstrukce, a také to, jak rychle a důkladně se vysuší a odvětrá. Životnost a správná funkčnost střechy tedy závisí na jejím odvětrání.
Do vzduchové mezery ve střeše se přirozeně dostává vlhkost. Určité množství vlhkosti se odpaří a zbytek může zkondenzovat a stéct do střešního žlabu. V případě, že střecha není správně a dostatečně odvětraná, může vlhkost proniknout do konstrukce krovu, tepelné izolace, případně až do interiéru. Pronikne-li vlhkost do tepelné izolace, zhorší její tepelněizolační vlastnosti a může ji i poškodit. Při průniku vlhkosti do dřevěné konstrukce krovu hrozí napadení konstrukce dřevokaznými houbami a hmyzem. V interiéru může vlhkost způsobit růst plísní, což představuje riziko pro zdraví lidí i poškození napadených materiálů.
Dalším důvodem pro odvětrávání střechy je eliminace části tepla v letním období. Během horkého slunečného počasí se střešní krytina a střešní vrstvy ohřívají, takže je nezbytné teplo odvádět, a tím chránit podkrovní prostory před přehřátím.
Výběr správné střešní krytiny napomáhá dosáhnout dobrou funkčnost střechy. Jednou z nejoblíbenějších krytin pro šikmé střechy je pálená taška. Není se co divit – její vlastnosti přispívají k dlouhé životnosti a dobrým vlastnostem střechy. Přírodní materiál s přirozenou průdušností napomáhá rychlému vysoušení. Výrobky Tondach mají systém dvojitých drážek, který vytváří dostatečnou bariéru na ochranu před pronikající vodou, sněhem nebo prachem. Navíc poskytuje komplexní řešení zahrnující i odvětrávací prvky. Vhodné odvětrání střechy je totiž podmínkou záruky na střešní krytinu – společnost Tondach nabízí záruku až 33 let. Je však potřebné dodržet počet odvětrávacích prvků na plochu střechy a také konstrukci střechy podle technické normy. Údaje o orientačním počtu odvětrávacích prvků najdete v technickém listu k jednotlivým střešním krytinám, ale Tondach poskytuje i odborné poradenství a výpočet střešních prvků. Způsob odvětrání a počet odvětrávacích prvků totiž není všeobecně platný – liší se podle typu konstrukce střechy a typu střešní krytiny. Šetřit na odvětrávacích prvcích a používat jich méně nebo zvolit jinou, levnější alternativu se nevyplatí. Nejenže se ztrácí nárok na uplatnění záruky, ale zejména se oslabuje plnění optimální funkce střechy.
Co ovlivňuje odvětrání střechy?
Na odvětrání střechy má vliv více faktorů. Jedněmi z nich jsou velikost větrací mezery a prostor pro přívod a odvod vzduchu. Pro většinu střech (do 10 m délky krokve) je optimální šířka vzduchové mezery 4 cm, co koresponduje s latí 6 x 4 cm, Je potřebné počítat se změnami v průřezu (střešní okno, komín) i s překážkami, které mohou zpomalit, případně i bránit proudění vzduchu.
„Když je větrání střechy správně provedené, proudí mezerou mnohem větší množství, než si lidé myslí. I rychlost proudění je mnohem rychlejší,“ vysvětluje Hynek Stančík, specialista společnosti Tondach, a dodává: „Díky tomu se střecha krásně odvětrá, odvede vlhkost, a co je důležité, v létě i ochladí střešní konstrukci.“
Nejen mezi laickou veřejností stále ještě panuje přesvědčení, že velký vliv na teplotu ve střešní konstrukci má barva střešní krytiny. Je pravda, že tmavší povrchy přijímají víc tepelné energie než světlé povrchy. „Když je střecha správně vyhotovená, zateplená a odvětraná, nezáleží na barvě krytiny,“ zdůrazňuje Stančík. Výrobce střešní krytiny Tondach provedl celou řadu měření teplotního chování skládané krytiny s různými povrchovými úpravami. Zjištěny byly zanedbatelné rozdíly mezi tmavými a světlejšími taškami.
Jak zajistit vhodné odvětrání střešní konstrukce?
Návrh střešní konstrukce je potřebné svěřit zkušenému projektantovi. Konstrukce střechy musí odpovídat příslušným normám a zároveň musí být přizpůsobena místním podmínkám. Také musí zohledňovat tvar a sklon střechy a typ použité střešní krytiny.
V první řadě je třeba vytvořit dostatečnou vzduchovou mezeru. Proudění vzduchu probíhá zdola nahoru – vzduch se nasává větracími otvory u okapu a u hřebene se vzduch odvádí. Šikmé krovy mají dvě roviny větrání, které se u hřebene spojují. Nasávání vzduchu je potřebné zabezpečit ve spodní části střechy na dostatečné ploše. Musíme myslet i na to, že namontování větracího perforovaného pásu u okapové hrany zmenší odvětrávací plochu. Na druhé straně není vhodné tento pás vynechat, protože slouží na to, aby se do střechy nedostali nečistoty, brouci, ptáci nebo kuny.
U hřebene se vkládá větrací pás typ Aluroll nebo systém liniového odvětrání střechy. Na plochu střechy potom musíme vložit odpovídající počet odvětrávacích tašek. Zajímavým řešením odvětrání střechy pokryté keramickou taškou je použití keramických podhřebenových odvětrávacích tašek s hřebenáčem. Tento systém už nevyžaduje další větrací hliníkové pásy.
Pozor na problémy a chyby, které se mohou vyskytnout – k nim patří například použití kontralatí s nedostatečnou výškou (tím se zmenší provětrávací mezera), nedostatečné množství odvětrávacích otvorů a prvků. „Někdy si lidé myslí, že na menší střechy netřeba žádné větrací tašky a stačí odvětrat hřebenem, no není to pravda,“ upozorňuje Hynek Stančík z Tondachu. „Větrací pás u hřebene slouží jen jako pojistka na dovětrání a na to, aby se nám do střechy nedostal prach, sníh a podobně.“
Nejlepším řešením je svěřit návrh a stavbu střechy do rukou odborníků. Jen tak budete mít jistotu, že „koruna“ vašeho domu bude nejen dobře vypadat, ale i dlouhé roky dobře sloužit.
TONDACH, s.r.o.
Komerční sdělení