Se záhadným názvem firmy Tegmento je spojeno jméno přednosty Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů Plzeňského regionu Rudolfa Fausta.
Když jsem se na to zeptala, dověděla jsem se, že s tím přišla manželka jeho společníka Mgr. Pavla Tlučková. „A může za to esperanto. Tegmento je totiž v překladu střecha, a když jsme před jedenácti lety zakládali firmu, všichni své podniky pojmenovávali podle jména majitele. A tehdy paní Tlučková brouzdala a hledala, zkoušela slovo střechy přeložit do různých jazyků, až přišla s Tegmentem. Nám se to zalíbilo,“ vysvětluje mi Rudolf Faust. Jinak s esperantem nemají nic společného ani nikdo z nich tímto jazykem nevládne. „Víme jen, že esperanto vymyslel nějaký Polák,“ dodává Rudolf Faust.
(Poznámka red.: byl to polský lékař a geniální polyglot židovského původu Ludvík Lazar Zamenhof (1859–1917), který chtěl lidem, kteří nemají společný jazyk, poskytnout neutrální prostředek pro rovnoprávnou komunikaci a porozumění mezi lidmi. S esperantem přišel v roce 1887.)
Rudolf Faust studoval na plzeňské stavební průmyslovce obor pozemní stavitelství. Po maturitě si odkroutil základní vojenskou službu a pak nastoupil do plzeňské pokrývačské firmy Profisol s.r.o., kde byl až do počátku roku 2011, kdy jednatel odešel do důchodu. Už v roce 2010 se dal dohromady s tesařem Radimem Tlučkem a založili firmu.
U práce na památkách na vás dýchne historie
Dnes má jejich firma devět zaměstnanců a na největších zakázkách během sezony spolupracují s dalšími firmami a živnostníky. Díky široké paletě střechařských profesí mohou nabízet kompletní i částečné realizace šikmých i rovných střech a specializují se především na rekonstrukce střech historických staveb. Až 80 procent jejich zakázek tvoří právě památky.
„Děláme hlavně památky. A co je na tom zajímavé? Tam na vás dýchne historie, zručnost starých mistrů a zajímavé postupy, jak se to dělalo dřív. Zpočátku před lety se stávalo, že nás něco při realizaci překvapilo, ale dnes už víme, co můžeme od čeho čekat. Samozřejmě každá památka je jiná, vykrývání oblých tvarů je pokaždé jiné, ale po letech praxe si s tím dokážeme poradit,“ usmívá se Rudolf Faust a dodává: „Hlavně bych chtěl vyzdvihnout perfektní spolupráci s firmou Ateliér SOUKUP OPL ŠVEHLA s.r.o. a pracovníky stavebního oddělení Biskupství plzeňského v čele s vedoucím panem Petrem Hencem.“
Celý článek šéfredaktorky Anny Vidiševské si můžete přečíst v únorovém vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace, které je k objednání formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.