Vážení čtenáři, milí přátelé, obtížný rok 2020 je za námi a všichni se s nadějí obracíme k novému roku 2021 a dáváme si většinou různá předsevzetí. A my, celý náš redakční kolektiv, jsme si předsevzali pro vás i v letošním roce připravovat zajímavé články, pořizovat atraktivní fotografie a spolupracovat s těmi nejlepšími odborníky stavebních oborů. Chtěla bych také poděkovat všem, kteří nám pomáhají i v této těžké době naplnit časopis kvalitním a zajímavým obsahem. První letošní číslo právě držíte v rukou. A věřím, že si v něm opět najdete články a témata, které vás zaujmou.
Například o stavu nového stavebního zákona, ke kterému se v prosinci sešlo netradičně on-line několik odborníků. Legislativě se v tomto čísle věnuje více materiálů. Jedním z nich je i text pod názvem Koronavirus digitalizaci stavebnictví nezastavil, který se mimo jiné zmiňuje také o zajímavých pilotních projektech.
V prázdném Divadle Archa se koncem loňského roku vyhlašovaly výsledky 5. ročníku
České ceny za architekturu a my vám je rádi přinášíme.
Mimořádná situace si žádá mimořádná řešení. To si uvědomili také organizátoři konference IZOLACE 2021, která letos proběhne 4. února formou webináře a všichni zájemci jsou samozřejmě zváni.
Rádi představujeme také dalšího z přednostů Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů, kterým je tentokrát Oldřich Svoboda z regionu Vysočina. Články o konkrétních lidech ze stavebních profesí a jejich zkušenostech jsou velmi oblíbené. Tentokrát představujeme Martina Nyklese z Plzně, který se sice původně vyučil tesařem, ale dnes s přehledem zvládá také klempířinu.
Jistě zaujme i rozhovor s Ing. Pavlem Křečkem, bývalým dlouholetým předsedou České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Loni byl oceněn titulem Osobnost stavitelství.
O možných problémech transparentních krytin a jejich odstranění se rozepsal profesor Ing. Jozef Oláh v tandemu s Ing. Jakubem Čurpekem z bratislavské stavební univerzity. Plochým střechám se v tomto čísle věnuje Ing. Jaroslav Brychta, který si vzal na paškál zatěžovací vrstvu kameniva. Zaujmou jistě také praktické rady k zateplení dřevostaveb, které si získávají čím dál tím více příznivců.
Kolega Tomáš Svoboda zahajuje v tomto čísle nový seriál o unikátních střechách. A první je odvážný experiment z 60. let minulého století – střecha brněnského pavilonu Z.
Člen redakční rady Ing. Antonín Parys se rád toulá krajinou a tentokrát jej v Jizerských horách zaujala Tesařovská kaple. A zajímavá je také rekonstrukce Müllerova domu v Opavě, která získala několik ocenění.
Cech klempířů, pokrývačů a tesařů vydal vloni na podzim nová Pravidla pro navrhování a provádění klempířských konstrukcí, která jistě pomohou při předávání praktických zkušeností a příkladů řešení ověřených mistry a znalci řemesla. Nemohli jsme si tohoto významného počinu nevšimnout. Cech zároveň vyhlásil Soutěž o mistrovské dílo, o které píšeme na straně 48. Podstatné je, že uzávěrka soutěže je už 10. února. A my se těšíme na všechna přihlášená díla.
Jaký byl ten loňský rok a co nás čeká v tom letošním? Na to jsme se zeptali v několika firmách. A byli jsme výsledky ankety docela příjemně překvapeni.
Přeji nám všem úspěšný a pohodový rok 2021,
Anna Vidiševská, šéfredaktorka
Aktuální číslo i další vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.