Jelikož je čas letních dovolených, a s ním opět i možnost svobodného cestování, nabízíme vám, milí čtenáři, jeden tip na příjemný výlet. Vybíráme samozřejmě tak, abyste se mohli patřičně pokochat poutavými střechami, což jednoznačně splňuje zámek Moszna, nacházející se mezi městy Prudnik a Opole ve slezské části Polska. Tedy velmi blízko našich hranic.
Zámek patří mezi nejpozoruhodnější stavby svého druhu v celém Slezsku. V poněkud ospale působícím prostředí česko-polského příhraničí je skutečným zjevením, některými označovaný za kýčovitý „Disneyland“, jinými považovaný za jeden z nejkrásnějších zámků. Na každý pád ohromí svou velikostí, vyjádřenou mimo jiné 365 pokoji a 99 věžemi a věžičkami, kterými chtěl původní majitel Franz Hubert von Thiele-Winckler, velkostatkář a uhlobaron, dát na odiv své bohatství.
Současná podoba zámku vznikla na přelomu 19. a 20. století, kdy bylo postaveno nejprve východní novogotické a potom i západní novorenesanční křídlo. Hlavní budova je pak barokní. Traduje se, že zámek zůstal zachován i proto, že za 2. světové války okouzlil velitele Rudé armády, který zabránil tehdy obvyklému devastování všeho, co postupujícím vojskům přišlo do cesty. Následně se v areálu, jehož součástí je také rozsáhlý park, provozovaly venkovské lázně.
Od roku 2012 je zámek Moszna luxusním hotelem s apartmány, konferenčními prostorami i relaxačními službami. Tím se zásadně liší od využití většiny památek. Veřejnost má přesto šanci si jej prohlédnout, a to například formou výstupu na vyhlídkové věže, ze kterých lze mimochodem zkoumat krásy zámeckých střech. Jak jsme zjistili, střechy prošly kompletní rekonstrukcí v roce 2009, kdy bylo vyměněno přes 4-tisíce m2 pálené krytiny a došlo také na zpracování více než tuny mědi.
Už jen vzhledem k faktu, že každá věž má jiný rozměr i tvar a že na takřka každé střešní ploše se vyskytuje velké množství detailů, je zřejmé, že pokrývači čelili obrovské výzvě. Na některých věžích mohli zachovat původní měděnou krytinu s typickou patinou a povedlo se jim dokonce použít původní glazované hřebenáče, které ležely více než sto let v podkroví zámku. Kdo ví, možná, že na pohádkových střechách zámku Moszna vydrží dalších sto let.