Milí čtenáři, v průběhu uzávěrky jsem tenhle úvodník několikrát napsal a zase zahodil. Na vině je stále se měnící situace kolem COVID-19. Virus, který za pár týdnů změnil naše životní a pracovní osudy na mnoho let.
Tyto řádky budou číst převážně lidé pracující ve stavebnictví, které v tomto okamžiku veškerá vládní opatření zasáhla podstatně méně než jiné obory, a jak se říká, „sytý hladovému nevěří“. Důsledky ale pocítíme všichni, dříve nebo později. Zatímco v době psaní těchto řádek se zdá, že virus jsme zvládli i díky disciplinovanosti a vlastnictví šicích strojů v každé rodině a je na ústupu, za což patří velké poděkování zdravotníkům, prodavačkám a všem profesím v první linii, ekonomika je na prahu možná největší poválečné krize.
Seriózní ekonomové varují, vláda slibuje a stovky, možná tisíce majitelů malých a středních firem počítají, jak dlouho ještě vydrží. Z více než bilionu korun, které večer vláda prezentovala na obrazovce na podporu podnikání, ve skutečnosti většina do firem vůbec nemá šanci dorazit kvůli administrativní náročnosti, tvrdým podmínkám kladeným pro získání podpory a neustále se měnícím pravidlům. Ale dobře to vypadá. Když se podíváte na večerní zprávy, vedle zvyšujících se počtů nakažených přichází každý den vláda sdělit národu, jak to má pod kontrolu a kolik peněz komu dá. Až to skoro vypadá, že pokud jste zdraví a pracujete v „postižené firmě“, máte slušně zaplacené prázdniny.
Lidé, kteří musí chodit do práce, závidí těm, kteří jsou na 80 % doma. Počasí je slunečné, do práce se mnohým bude vracet těžko. Jenže zadlužení roste raketovým tempem a naše děti je budou splácet. Ekonomická vize není. Nerozumím tomu. Takto asi rozumný hospodář svou firmu neřídí, a už vůbec ne stát. Ale třeba se stane zázrak.
Zkusme malé počty, proč je tolik podnikatelů a živnostníků opravdu vytočených. Představte si jednoduchý, fiktivní a hodně zkreslený výpočet, kolik peněz státu tato firma odvede. Představte si, že máte 5 zaměstnanců. Firmu máte třeba 20 let. Zaměstnance platíte špatně, třeba 20 tisíc (všichni nežijí v Praze). Na sociálním a zdravotním pojištění zaměstnanec se zaměstnavatelem za tu dobu odvede asi 8,6 milionu. Na dani z příjmu 3,6 milionu. K tomu zaměstnavatel (předpokládejme, že je slušný, nepodvádí a vydělává) odvede každý rok 300 tisíc na dani z příjmu, což je za 20 let zhruba 6 milionů. A protože od státu nic nechce, nakupuje materiál a zboží, které vlastní prací zhodnotí a prodá dál, čímž státu odvedete měsíčně v průměru 200 tisíc na DPH. Za dvacet let je to brutálních 48 milionů korun.
Tahle vzorová malá firma (podle vládního žargonu „příživník“) „přispěje“ do státního rozpočtu za dvacet let víc než 66 milionů. Majitel po státu nic nechce, nečerpá dávky, podporu ani nemocenskou. Zato musí pokorně s čepicí v hrsti žádat vrchnost, aby mu v nepředvídatelné chvíli přidělila pár drobků v podobě podpory živnostníků a příspěvku na zaměstnance na několik týdnů. Samozřejmě je to číslo zkreslené, nepočítá s podporou v nemoci, důchody ap., ale taky nepočítá s dalšími daněmi, které platíme v podobě spotřební daně, a desítkami poplatků za všechno možné. A ještě si představte, že takových vzorových firem je v republice více než půl milionu.
Rozloučím se slovy majora Terazkyho z Černých baronů: „Co myslíte vojín Kefalín, nie je to vol‘ajaké absurdné?“
Naštěstí dobrým řemeslníkům nedostatek práce nehrozí. Střechy potečou pořád – a to je dnes snad jediná dobrá zpráva.
Hodně zdraví a pevné nervy přeje Josef Bordovský, vydavatel časopisu Střechy-Fasády-Izolace
Z obsahu vydání 5/2020:
Kolik vás bude stát přerušení splátek úvěru?, str. 6
Zdarma to nebude Finanční rady a příklady řešení
Kotlík KJG na potulkách po Kubě, str. 14
Netradiční reportáž z cestování se součástí okapového systému
Střecha, po které se prohánějí bikrosoví závodníci, str. 16
Příklad netradičního využití střechy
Vesnické kostely – kostel sv. Martina Čerín, str. 18
Zajímavá sakrální stavba kousek od Banské Bystrice
Firma Mlýnek bude dál dělat špičkové řemeslo, říká nový jednatel, str. 20
Povídání o pokračování známé zavedené firmy
Problém na střeše? Pěna vše vyřeší!, str. 21
Upozornění Josefa Krupky na známé i neznámé nešvary
V soutěži Zlatá taška zvítězila unikátní betonová taška, str. 22
Ohlédnutí za soutěží na veletrhu Střechy Praha
Jak zabránit přehřívání půdy v průběhu léta?!, str. 28
Tipy pro kvalitní provětrávání
Klampiarstvo ako úspešná firma, str. 30
Skúsenosti syna, ktorý nadviazal na prácu otca
Rozhledna stavěná srdcem, str. 32
Zajímavý osud rozhledny, kterou stavěl spolek Malečovský rozhled
Používanie OSB dosiek v skladbe jednoplášťovej plochej strechy, str. 38
Dokončenie odborného seriálu
Udržitelný dům, odolný jako kámen, str. 42
Nepřehlédnutelná zajímavost ze světa
Aktuální číslo i další vydání časopisu Střechy-Fasády-Izolace si můžete objednat formou předplatného nebo v online verzi na Floowie.cz, kde najdete také archiv časopisu.