Loni se podle ČSÚ postavilo 18 287 domů a třetina z nich by od ledna 2020 nevyhověla přísnějším ekologickým normám na spotřebu energie. Počátkem roku začne platit nový předpis NZEB 2020 – Domy s téměř nulovou spotřebou energie, který se bude vztahovat i pro budovy s menší užitnou plochou než 350m2.
Nově postavená obydlí musejí být o pětinu úspornější než stávající, a podle odborníků tak výstavba nových domů podraží až o 10 %. Se snižováním energetické náročnosti se přitom musejí umět i vypořádat i veřejné stavby, jako jsou školy nebo nemocnice.
„Nové domy musejí být podle nové normy ekologičtější. Příští rok už bude možné stavět jen budovy v energetické třídě B a výš. Jen pro srovnání, každá třetí dokončená novostavba z loňského roku by od ledna 2020 podle nových pravidel neobstála,“ říká Jakub Jiříček ze společnosti Schneider Electric, expert na řízení energií v budovách. Nové domy musejí podle jeho slov nahradit až 20 % energie z primárního zdroje.
„To znamená, že dům si musí elektřinu vyrobit sám ze slunce nebo pomocí tepelného čerpadla. Dnes jsou velkým trendem inteligentní budovy, které umí velmi šetrně hospodařit s energií, například optimálním nastavením vytápění, větrání a osvětlení, pokud bych zmínil jen tři dílčí věci. Přibližně 30 % energie používané v budovách je vyplýtváno kvůli neúčinnému řídicímu systému budov,“ dodává Jakub Jiříček ze Schneider Electric.
Nové stavby musejí snížit spotřebu energie o pětinu
Podle usnesení Evropské komise je cílem nové normy snížit spotřebu primární energie v domácnostech o 20 %. Základem je porovnání energetické náročnosti budovy s tzv. referenční budovou. „Referenční budova, vůči které bude energetická náročnost stavby posuzována, má stejný geometrický tvar, míru prosklení, orientaci i zónování. To, co totiž bude při hodnocení určující, nebude tvar ani velikost stavby, ale způsob řešení její vnější obálky a volba technického zařízení pro vytápění, chlazení, přípravu teplé vody, úpravu vlhkosti vzduchu a mechanické větrání, osvětlení a pomocné energie,“ vysvětluje Jan Frankovič ze společnosti Korado.
Jaké parametry jsou určující?
Aby budova vyhověla, musí mít stejné nebo lepší parametry. Hodnotí se následující ukazatele energetické náročnosti hodnocené budovy: neobnovitelná primární energie za rok, celková dodaná energie do budovy za rok a průměrný součinitel prostupu tepla. Spotřeba energie z neobnovitelných zdrojů potřebná pro provoz budovy by podle asociace Šance pro budovy neměla přesáhnout 160 kilowatthodin na metr čtvereční ročně, jde tedy až o 20% pokles. Podle ČSÚ připadalo v roce 2017 v České republice na obnovitelné zdroje 11 % vyprodukované energie.
Zdroj: tisková zpráva společnosti Schneider Electric