Střední odborná škola v Jablonecké ulici v Liberci získala novou fasádu. Instituce poskytující péči znevýhodněným studentům pojala rekonstrukci ambiciózně a ve spolupráci s architektem Petrem Stolínem ‚obalili‘ budovu do titanzinku. Ten bude v průběhu let přirozeně patinovat a esteticky stárnout.
Rekonstrukce fasády a zateplení trvala od dubna do poloviny srpna loňského roku a stála 12 milionů korun. Architekt Petr Stolín zvolil řešení, které zajistí budově exkluzivní a v našich podmínkách stále ještě ne zcela běžný vzhled na mnoho desítek let dopředu. „Jedná se o velmi kvalitní architektonické dílo ve stylu českého funkcionalismu. Jsme rádi, že architekt vše pojal velkorysým a odvážným způsobem,“ uvedl ředitel školy Milan Adamec.
Původní fasáda školy byla z červených pálených lícových cihel a tvořila kompaktní zateplovací vrstvu na vnějších stěnách objektu. Vlivem extrémních povětrnostních podmínek se však její stav výrazně zhoršil. Nová fasáda navazuje na původní ráz stavby, respektuje původní strukturu fasády, zachovává ve vstupu do budovy a na podezdívce původní cihlový materiál.
Nová fasáda byla navržena i realizována jako provětrávaná, což znamená, že do skladby fasády je začleněna větraná mezera, která významně podpoří tepelně izolační vlastnosti objektu v klimaticky náročných obdobích (léto a zima). Větraná mezera je umístěna mezi nosnou vrstvu, kterou tvoří trapézový plech, a tepelnou izolaci z kamenné vlny. Nosná vrstva z trapézového plechu byla atypicky zvolena z důvodů zvýšených požadavků na požární odolnost.
Barevné ladění čtvercových šablon v provedení Rheinzink-prePatina schiefergrau je v elegantním a čistém přírodním odstínu šedého titanzinku. Tato střešní a fasádní krytina je populární hlavně v Německu a ve Francii. Vyznačuje se téměř stoletou životností a po celou dobu přirozeně a esteticky stárne. Místo koroze vytváří na povrchu přírodní patinu, která ho chrání před nepříznivými vlivy počasí. Fasádu nebude po celou dobu životnosti nutno nijak natírat ani čistit.
Použitý materiál vyniká navíc svou minimální zátěží pro životní prostředí, má nízkou spotřebu energie, a tím i nejnižší emise CO2 při výrobě. „Materiál je navíc stoprocentně recyklovatelný, přičemž míra recyklace je v současné době vyšší než devadesát pět procent,“ upřesnila Markéta Martinková ze společnosti Rheinzink, která krytinu pro stavbu dodala. Se svým názorem se přidal i Pavel Iliev z firmy GOS, která rekonstrukci provedla: „Titanzinek vyžaduje precizní zpracování každého detailu, ale díky jeho tvárnosti se vyplatí do takto ambiciózních realizací pouštět. Výsledek pak totiž stojí za to.“
(red)