Čtenáři odborného časopisu Střechy–Fasády–Izolace byli se systémem Isoweld® pro kotvení skladby ploché střechy poprvé seznámeni v čísle 6/2013. V článku pod názvem „Revoluční změna v kotvení plochých střech“ byly uvedeny základní informace o tehdy novém technickém řešení.
V obchodně-technickém týmu firmy SFS jsme se v roce 2013 naučili všechny potřebné dovednosti pro práci i pro prezentaci významné novinky v oboru plochých střech. Zákazníkům byla novinka poprvé představena na veletrhu Střechy Praha v roce 2013 ve spolupráci s firmou Fatra a následně byl v témže roce uspořádán první SFS Festival v Turnově, kde bylo řešení kotvení v ploše střechy názorně prezentováno. První reakce české odborné veřejnosti byly rozpačité a v roce „0“ se povedlo realizovat pouze jeden projekt rekonstrukce střešního pláště mateřské školky Meziskalská na Praze 6, a to ve spolupráci s odborníky z firmy Fatra – pány Bednářem a Rothbauerem.
V roce 2014 se konal v Turnově druhý ročník SFS Festivalu, kde byl systém Isoweld® detailně představen, včetně praktické ukázky venkovní montáže (obr. 1).
Kolegovi Štefanu Moravcovi se v roce 2014 povedlo získat první zajímavé projekty plochých střech s Isoweldem na Slovensku, kde největším z nich byla střecha haly na centrále firmy KJG v Bratislavě-Vajnorech. Na této větší zakázce jsme si ověřili významné výhody rozdílného systému mechanického kotvení v porovnání s klasickým kotvením hydroizolace v jejím přesahu. Na ploché střeše o velikosti 5 000 m2 zákazník díky systému Isoweld® ušetřil v porovnání s klasickou metodou kotvení částku 176 990 Kč (zhruba 7 040 EUR). Na stavbě byla vychytána i první „moucha“ systému, tedy požadavek na elektrickou přípojku, včetně kvalitního dlouhého přívodního kabelu. Montáž kotevních prvků proběhla v souladu s napočítaným kotevním plánem (obr. 2).
Ve spolupráci s realizační firmou byla pro investora vypracována ekonomická rozvaha (obr. 3). Na Slovensku jsou novinky a zajímavá technická řešení vnímány v porovnání s konzervativní českou odbornou veřejností rychleji a vstřícněji.
První větší projekt se systémem Isoweld® jsme v Česku získali až v roce 2016. Při získávání zakázky rekonstrukce střešního pláště výrobních hal firmy Korado v České Třebové bylo třeba prokázat rychlost a spolehlivost navrženého upevňovacího systému na střeše i před zraky investora. Pro rozhodnutí byla zvolena střecha S 301 o velikosti 665 m2, kde podle kotevního plánu, přepočítaného na velké zatížení od sání větru, vyšlo celkem 3 471 kusů upevňovacích prvků. Toto množství šroubů a teleskopů je při kotvení v přesahu hydroizolace velmi obtížně kotvitelné. V okrajích a v rozích střechy by musely být použity velmi úzké pásy fólie, aby tak bylo možno všechny kotevní prvky do přesahu schovat. Ne tak je tomu u kotvení v systému Isoweld®. Po úspěšné, rychlé a hospodárné montáži byl systém použit také u dalších mnohem větších střech areálu.
Systémové kotvení Isoweld® zahrnuje kombinaci mechanického kotvení tepelné izolace a následného přivaření hydroizolační fólie bez její perforace. Výhodou tohoto postupu je možnost použití fólie v roli o plné šířce – odpadá tak nutnost izolaci půlit nebo krátit v rohových a okrajových zónách střechy. Zároveň není potřeba vkládat další kotevní řady, čímž se snižuje celkový počet spojů fólie v přesahu. Kotvení probíhá v celé ploše a fólie není propichovaná. Umístění svaru mezi hydroizolační fólii a přítlačnou talířovou podložku není vůbec vázáno na přesah fólie. Produktivita práce systémem Isoweld® přináší úsporu až 50 % času při zavařování přesahu fólie oproti tradičnímu mechanickému kotvení. Ekonomická úspora indukčního kotvení je zároveň ukryta v redukci šířky přesahu při spojování fólie (ze 100-110 mm až na polovinu). Indukční přístroj Isoweld® 3000 je vybaven počítadlem svarů pro kontrolu počtu přivařených kotev i pro porovnání s kotevním plánem.
Kde se kotvení v ploše za pomoci upevňovacího systému Isoweld® ještě uplatní? V případech, kde nosným podkladem střešního pláště jsou žebra žebírkových panelů, betonová žebra pórobetonového stropu nebo žebra z dřevěných vaznic. Ve všech těchto případech je kotvení v přesahu nepoužitelné. Pro kotvení v ploše lze rastr kotevních prvků přizpůsobit rozteči žeber (obr. 4).
Od roku 2016 se s projekty v systému Isoweld® „roztrhnul pytel“ a zakázek potěšeně přibývalo. Objevily se i složitější tvary střech, včetně střech obloukových (obr. 5).
Přítlačná talířová podložka o průměru 80 mm perfektně přitáhne ohýbanou tepelnou izolaci podle zakřivení obloukové střechy. Realizační firmy používající systém Isoweld® si pochvalují možnost spolehlivého plánování prací na střeše – jsou méně závislé na počasí. Dále je možné nahradit kotevní pásky na atikách vyšších než 50 cm. I toto lze vyřešit přítlačnými talířovými podložkami systému. Na střeše lze snadno uspořit pracovní síly i materiály a zrychlit montážní práce. Počátkem roku 2024 získal systém Isoweld® certifikaci EPD (Environmental Product Declaration). Další neméně významnou novinkou je uvedení bateriové verze indukčního přístroje na trh (obr. 6). Kapacita baterie umožňuje až 350 svarů a nabíjení trvá 1 hodinu. V setu jsou dvě baterie, což plně postačuje pro plynulé práce na střeše.
Upevňovací systém Isoweld® je dnes běžně používaným způsobem kotvení nejen ve světě, ale i na českých a slovenských střechách.
Ing. Jaroslav Štok (technický manažer divize Construction SFS Group CZ, s.r.o., Turnov)